Tüm Saç Renkleri

Ekinezya çayının faydaları ve Tarifi

Ekinezya bitkisi Amerika kıtasında yetişmekte olan çok popüler olan bit bitkidir. Günümüzde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olan Ekinezya bitkisi oldukça şifalı bir bitki olmaktadır. Ekinezya bitkisinin çiçeği yaprakları ve ya kökü kullanılmaktadır. Enfeksiyonlara karşı ve grip gibi rahatsızlıklarda oldukça etkilidir. Ekinezya çayı son derece A, V ve E vitamini açısından oldukça zengin olmaktadır. Eklem ve kas ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Ve virüs yoluyla bulaşan hastalıkların tedavi edilmesinde son derece etkilidir.

Ekinezya çayının faydaları:

 1. Soğuk algınlığına karşı son derece iyi gelecektir.
 2. Antiseptik özelliği bulunmaktadır.
 3. Boğaz ağrısına son derece iyi gelmektedir.
 4. Kuru kuru öksürüyorsanız o zaman sizlerde, ekinezya çayı tüketebilirsiniz.
 5. Boğaz şişkinliğini alacaktır.
 6. Kas ve eklem ağrılarınız varsa son derece iyi gelecektir.
 7. Kansere karşı korunma amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.
 8. Basur tedavisinde oldukça etkilidir.
 9. Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.
 10. Enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.
 11. Bağışıklık sisteminizi son derece güçlendirecektir.
 12. Saman nezlesi denilen nezleye son derece iyi gelecektir.
 13. Baş ağrılarınızı ve ya migreninizi hafifletecektir.
 14. Alerjiniz varsa ekinezya çayı kullanabilirsiniz.

Ekinezya Çayı nasıl hazırlanır?

Ekinezya bitkisinn çiçeği ve ya yaprakları kullanılsa da asıl kökü kullanılmaktadır. Çayı için; taze ekinezya kökü kullanacaksanız; çeyrek ekinezya kökü kullanmanız gerekmektedir. 1 litre suya yaklaşık olarak çeyrek ekinezya kökü kattıktan sonra, kaynatarak demlenmesini bekleyebilirsiniz.

Kuru ekinezya kökünden ekinezya çayı yapacaksanız o zaman; 1 litre suya 3 yemek kaşığı ekinezya eklemeniz gerekmektedir. Çay demlendikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Ekinezya kökü bitkinin en faydalı olan kısmıdır. Hazırlayacağınız çayın tadı biraz acı olabilir. Tat vermek için bal ve ya limon suyu katabilirsiniz. 2 ince dilim zencefil katanlarda bulunmaktadır.

Ekinezya çayını günde 3 defa öğünler arası tüketmeniz önerilmektedir.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et