Tüm Saç Renkleri

Dodex İlaç Nedir? Kullanıcı Yorumları

Dodex B 12 vitamini eksikliğinin giderilmesi ve belirtilerinin ortadan kaldırılmasında reçete edilen sentetik siyanokobalamin türevi ilaçtır. B 12 içeren besinlerin yeterince tüketilmemesi durumunda veya çeşitli bağırsak hastalıklarında emilimin bozulması sonucu B 12 eksikliği ortaya çıkar. Vitaminin eksikliğinde kansızlık başta olmak üzere çeşitli sinir hastalıkları ortaya çıkabilir.

Uyarı: Hayvansal besinleri tüketen ve mide bağırsak sorunu olmayan bir bireyde B 12 eksikliği olması söz konusu değildir. İlacı kullanmaya başlamadan önce B 12 düşüklüğü tespit edilmelidir. Vitamin eksikliğiniz olduğunu düşünerek hekime danışmadan ilaç kullanmayınız.

dodex i̇laç nedir? kullanıcı yorumları 1
Dodex İlaç Nedir? Kullanıcı Yorumları

Dodex Etken Maddesi

Dodex ilacının her 1 mililitresinde 1000 mcg B 12 vitamini bulunmaktadır. B 12 vitamini vücutta hücre bölünmesi sırasında DNA sentezlenmesi açısından işlevsel öneme sahiptir.

Dodex Kullanım Alanları

Dodex B12 vitamini eksikliğine bağlı ortaya çıkan sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın yaygın olarak reçete edildiği durumlar şu şekildedir:

  • B12 eksikliğine bağlı kansızlık (pernisiyöz anemi)
  • Hiperkrom makrositer anemi
  • Şiddetli yüz ağrısı (trigeminal nevralji)
  • Siyatik ağrısı
  • Sinir iltihabı (nevrit), sinir ağrısı (nevralji)

Kullanım Şekli: Dodex kullanıldığı hastalığa bağlı olarak belirlenen doz şemasına uygun şekilde kas içine (İ.M.) enjekte edilir. İlaç yalnızca kas içi enjeksiyon için uygun olup başka yollarla vücuda alınmamalıdır.

Muadil İlaçlar

Benol, Bevit, Cobalex, Monovit, Nevra-B12, Teb Vitamin B12, Vi-plex, Vitakobal

Yan Etkileri

Dodex ilacının günlük dozu aşılmadığı müddetçe yan etkileri oldukça seyrektir. İlacı kullanan bazı hastalarda iltihaplı sivilcelerin arttığı ve kıl köklerinde iltihaplanma görüldüğü bildirilmiştir. Bunun dışında yürüme bozukluğu, güçsüzlük, baş dönmesi, sinirlilik, uyuşma, baş ağrısı, bulantı, kusma, hazımsızlık, kaşıntı, kas ve eklem ağrısı gibi durumlarla ilişkili olabileceği düşünülmekle birlikte bu belirtilerle ilgili kesin sonuçlar bulunmamaktadır.

Uyarı: Dodex hamilelerde plasenta yoluyla, emziren kadınlarda ise süt aracılığıyla bebeğe geçebilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız bu durumu kesinlikle doktorunuza bildiriniz.

Fiyat

Dodex 1000 mcg/dl 5 ampul ilacın 2019 güncel satış fiyatı 14.08 TL’dir.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et