Tüm Saç Renkleri

Çocuk Yetiştirirken Yapılan En büyük Yanlışlar

Bu konuda dünyanın en önemli çocuk psikologlarından olan Dr. Fitzhugh Dodson’un modern çocuk psikolojisine göre anne ve babaların ( ebeveynlerin ) yaptığı yanlış davranış kalıplarından söz edeceğiz.

Hoşgörülü Olmak

Hoş görüşü olmaktan kastımız, çocuğun canının istediğini yapmakta serbest bırakılması ise modern psikoloji ebeveynlerin hoşgörülü olmalarının yararlı olacağına inanmaz.

Örneğin; çocuğu engellemenin psikolojik açıdan zararlı olacağını düşünen anne ve babalar var. Bu çocuklar yaptıkları hiç bir davranışta engellenmiyorsa bu büyük bir yanlış anlamına gelebilir.

Örn: Duvarları kalem ve renkli boyalar ile boyayan çocuk davranışları.

çocuk yetiştirirken yapılan en büyük yanlışlar 1

Belirli gelişim dönemlerinde etkisiz kalmak

Bazı anne ve babalar, çocuklarının gelişim dönemlerini aşarken hiç bir tepki göstermeden bu dönemin kendi sürecini dolmasını beklemesi de yine en sık yapılan yanlışlardan birisidir.

Çocukların, özellikle okul öncesi çağda, belirli gelişim evrelerinden geçtikleri gerçektedir. Dört yaşındaki çocuğun 3 yaşındaymış gibi davranması nasıl beklenemezse bir annenin 4 yaşındaki çocuğuna 3 yaşındaymış gibi davranması da çok yanlış sonuçlara neden olabilecek bir davranıştır.

Çocukların çirkin ve terbiyesizce yaptıkları davranışları; ” Ne yapalım, çocuk belirli devrelerden geçiyor” diyerek hoş gören anne babaların hatalarının tamamen yanlış olduğunu sanıyorum söylemeye gerek yok.

Dövmek ve Dayak

Çoğu ebeveynler modern psikolojinin çocuğun dövülmemesini öngördüğüne inanır. Bazı psikologlar ve psikiyatrlar bu görüşü savunan yazılar da yazmışlardır.

Ancak dünyanın en önemli Çocuk gelişim psikologları – özellikle saldırgan, atak erkek çocukların- dövülmeden etken biçimde yetiştirilemeyeceğini savunurlar. Ancak bu her türlü dayağın çocuk için yararlı olacağı anlamına da gelmemektedir.

Psikolojik açıdan sağlıklı çocuk yetiştirmenin kaçınılmaz gereklerinden birisi dayaktır. Dr. Fitzhugh Dodson

İyi Anababalar Sinirlenmez Düşüncesi Yanlıştır

Bir başka yanlış düşünce de iyi ana babaların hiç bir zaman soğuk kanlılığını yitirmeyen, hiç sinirlenmeyen ana – baba olduğu düşüncesidir. Bütün anne babaların duygusal iniş çıkışları vardır. Tüm bu süreçte her zaman sakin ve soğukkanlı olabilmek mümkün değildir. Bütün ebeveynlerin duygusal iniş-çıkışları vardır.

Anne – babaların duygularını içtenlikle dile getirmeleri gerekmektedir. Psikoloji her zaman serinkanlı, sakin olmanız gerektiğini söylemez.

Unutmayın; davranışlarınızı kontrol edebilirsiniz ama duygularınızı kontrol edemezsiniz.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et