Tüm Saç Renkleri

Çocuk Gelişiminde İlk Beş Yıl ve Zekanın Oluşumu

Dr. Fitzhugh Dodson “Çocuk yaşken eğilir” adlı kitabında şöyle diyor;

Belki de bilmeniz gereken en önemli gerçek şudur: Çocuğunuzun yaşamındaki ilk beş yıl, yani çocuğun kişiliğinin biçimlendiği dönem en önemli yıllardır.

Çocuk altı yaşına geldiği zaman, kişiliğinin temel yapısı belirlenmiş olur. Bu çocuğun ömrü boyunca sürdüreceği temel kişiliktir. Bu temel kişilik çocuğun okul ve okul sonrası yaşamında ne ölçüde başarılı olacağını, başka insanlarla ilişkilerinin nasıl gelişeceğini, cinsel tavrının ne olacağını, ne tür bir yetişkinlik dönemi geçireceğini, ne tip biriyle evleneceğini ve bu evliliğin hangi ölçüde başarılı olacağını belirler. İlk beş yıl çocuğunuzun sadece duygusal gelişimini değil, zeka gelişiminde de önemlidir.

Çocuk gelişiminde ilk 5 yaş Zekanın %50 gelişiminde etkilidir.

Çocuğunuzun zekasının %50’si 4 yaşına kadar oluşmaktadır. ( Chicago Üniversitesi üyelerinden Dr. Benjamin Bloom’un açıklamasından alınmıştır.)

8 Yaşında Zekasının %80’i yani %30 daha fazla gelişim gösterir. Geri kalan %20’de 17 yaşına geldiği dönemde tamamlanır.

Burada zeka ile bilgi‘yi birbirinden ayırmak gerekir.

Zeka: İnsanın aldığı bilgileri kafasında belirli bir yere oturtmak ve bunları kullanma yeteneğine denir.

Geçmiş zamanda zeka’nın kalıtımsal olarak doğuştan geldiğine inanılırdı ancak son zamanlarda yapılan çalışmalarda çocuğun ilk beş yıl içinde algılayacağı zeka uyarıları, onun büyüdüğü zamanki zekasını belirlemekte önemli rol oynamaktadır.

Kaynak: Çocuk yaşken eğilir. / Dr. Fitzhugh Dodson

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et