Tüm Saç Renkleri

Cipralex Nedir? Yan Etkileri

Cipralex, beyindeki serotonin sisteminde görülen bozukluklara bağlı ortaya çıkan anksiyete bozukluğu,obsesif kompulsif bozukluk, major depresif bozukluk gibi durumların tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) olarak adlandırılan antidepresan grubuna ait ilaçtır.

Etken Maddesi

Etken madde olarak her bir tabletinde 10 mg essitalopram içermektedir. İlacın etken maddesi olan essitalopram oksalat, vücudun serotonin sisteminden salgılanan serotonin hormonunun hücrelerden geri emilmesini engelleyerek etkisinin artmasını sağlar. 

cipralex

Cipralex Kullanım Alanları 

İlacının reçete edildiği başlıca durumlar şu şekildedir;

• Travma sonrası stres bozukluğu

• Major depresif bozukluk (Depresyon)

• Açık alan korkusu (Agorafobi)

• Sosyal anksiyete (kaygı) bozukluğu

• Yaygın anksiyete bozukluğu

• Obsesif kompulsif bozukluk

• Panik atak

Cipralex Nasıl Kullanılır?

İlacın günlük kullanım dozu doktorunuz tarafından belirlenecektir. Uygun görülen dozda ilacı yemeklerden önce ya da sonra gerekli görüldüğü takdirde ikiye bölerek, çiğnemeden bol su ile alınız.

Cipralex Muadilleri

Muadili ilaçlar Anzyl, Citol, Citoles, Elitrex, Eslong, Eslorex, Esmax, Esplus, Esram, Estalora, Estilom, Exeram, Losiram, Loures, Secita, Sevpram, Tiopram, Zendor olarak sıralanabilir.

Cipralex Yan Etkileri Nelerdir?

Kullanımına bağlı olarak en yaygın yan etkiler baş ağrısı, bulantı, iştahsızlık ya da iştah artışı, burunda tıkanıklık veya akıntı, sinüzit, terleme artışı, yorgunluk, ishal, kabızlık, huzursuzluk, anormal rüyalar, sersemlik, uyku bozuklukları, deride karıncalanma, kilo artışı, cinsel bozukluklar, kas ve eklemlerde ağrı ve ağız kuruluğu şeklinde raporlanmıştır. Bunlar ilacın sık görülen hafif seyirli yan etkileridir. İlacın daha seyrek görülen ciddi yan etkileri ise kurdeşen, saç dökülmesi, adet düzensizlikleri, burun kanaması, göz bebeklerinde büyüme, görme bozukluğu, bayılma, saldırganlık, halüsinasyon, kendine yabancılaşma (depersonalizasyon), diş gıcırdatma, kalp atışında hızlanma ya da yavaşlama, kol ve bacaklarda şişlik ve kulak çınlamasıdır. Bunlar ilacın yaygın olmayan yan etkileridir. Bu gibi istenmeyen etkilerin herhangi birini fark etmeniz durumunda ilacın kullanımını durdurarak doktorunuza başvurunuz.

Cipralex Güncel Fiyatı

10 mg 28 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 32.38 TL’dir.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

1 Yorum

Panik atak hastası olarak çokça stresli geçiyordu günlerim. Cipralex çok çok iyi bir ilaç biraz olsun korkularımı yendim sizde gayet güzel açıklamışsiniz çok teşekkür ederim

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et