Tüm Saç Renkleri

Çalışmayan Kadın Doğum Parası Nasıl Alır?

Doğum yapan bütün annelere ayırt edilmeden Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum yardımı parası adı altında ödemeler gerçekleşmektedir. Her yıl değişmekle birlikte Çalışmayan kadın doğum parası ‘nın ne kadar olduğu merak edilen önemli bir unsurdur.

Çalışmayan Kadın Doğum parası alabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti olan bütün anneler bu yardımlardan yararlanabilmektedir. Hiçbir sınırlama ve kısıtlama bulunmaktadır. Aynı zamanda Mavi Kart sahipleri de bu haklardan yararlanabilmektedir.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Bir annenin bu yardımı alabilmesi için başvuru yapması gerekmektedir. Başvurulmaması halinde ödeme alınamamaktadır.

çalışmayan kadın doğum parası nasıl alır? 1
Doğum Parası

Doğum Parası Alma Şartları

Bebeğin vefat etmesi durumunda bu yardımdan yararlanılamamaktadır. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anneler bu yardımlardan yararlanabilmektedir. Yabancı uyruklu annelerin bu yardımı alma hakkı yoktur.

Kamu personeli olan anneler, memurların çalışmayan eşleri, SSK’ya ya da Bağkur’a bağlı olarak çalışanlar olmak üzere bu haktan tüm anneler yararlanabilmektedir.

Doğum Parası Sorgulama

Doğum parası yardımlarının sorgulamaları e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Detaylı olarak bilgi sahibi olabilmek için 144 ve 183 numaralı irtibat numaraları ile iletişime geçilmelidir. Sadece SSK’lı olarak çalışan ve bebek sahibi olan annelere ödenen SSK doğum parasından yararlanmak mümkündür. 

Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

2015 senesinde öne sürülen yasa ile beraber artık çalışmayan annelerde doğum parası alabiliyor. Birçok kişinin ilk kez duyduğu doğum parası çalışmayan annelere de veriliyor.

Her yıl değişmekle birlikte Çalışmayan kadın doğum parası ne kadar olduğu en çok merak edilen sorulardan birisi.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

İlk çocuk ve diğer çocuk sayılarına göre annelerin ücretleri farklılık göstermektedir. Belirlenen kanuna göre birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL üçüncü çocuk için 600 TL doğum yardımları ödenmektedir.

Başvuru için Gerekli Belgeler

Doğum yardım başvuruları için; ilk olarak Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına hazırlanan dilekçeyi doldurmak gerekmektedir. Aynı zamanda annenin başvuru yapma imkanı bulunmuyorsa akrabaları da anne yerine başvuru yapabilmektedir. İlçelerde yaşayan anneler ise bulunduğu yerin kaymakamlığına başvuruda bulunulabilmektedir.

Çalışmayan anneler doğum parasını PTT üzerinden alabilmektedir. Anne parasını alabilmek için mutlaka PTT şubesine gitmelidir. Kendi adı ve soyadı olmasından dolayı PTT üzerinden çalışmayan anneler doğum parası alabilmektedir. Anneler doğum parası için Aile Sosyal Politikalar bakanlığından ayrıntılı bilgiye sahip olabilirken aynı zamanda bakanlığı arayarak ücretlerinin hesaplarına aktarılıp aktarılmadığını öğrenebilmektedir. 

Peki Çalışan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

Ülkemizde yeni doğum yapan kadınlara maddi olarak devletimiz tarafından yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımların yapılması için başvuru yapılması gerekmektedir. Bu durumda Çalışan kadın doğum parası ne kadar gibi soru işaretleri oluşabilmektedir.

SGK ve BAĞKUR

Doğum parası 4A ve 4C kapsamında bulunan annelere verilmektedir. Fakat doğum yardımının yanı sıra doğum parası ve süt yardımı da kişilere verilmektedir. Anne SGK’na bağlı olarak çalışmıyorsa babanın SGK’na bağlı olarak çalışması ile de doğum parası doğum parası verilmektedir. Doğum parası yardım olmamakla beraber SGK’ya bağlı olarak çalışan kadınların SSK’lı olmasından dolayı sahip olduğu yasal bir haktır.

Şartları Nedir?

Şartlar arasında ise doğum parası alabilmek için mutlaka o iş yerinden rapor başladığı andan itibaren çalışılmıyor olması gerekmektedir. Doğum öncesi, izin tarihi başlamadan önce mutlaka sigortalı kadın işten ayrılırsa doğum parası alamamaktadır. Doğumun gerçekleşmiş olduğu tarihten bir önceki sene içerisinde en az 90 günlük prim ödemesi yapılmış olmalıdır.

Doğum öncesi 8 doğum sonrası 8 haftalık olan doğum izni süresi boyunca iş yerinde kesinlikle çalışılmaması gerekmektedir.

Doğum Parası Hangi Durumlarada Verilmez?

Bebeğin ölümü ile sonuçlanan doğumlarda maalesef anne doğum parasını talep edememektedir. Düşük gibi durumlarda da yine aynı şekilde doğum parası alınamamaktadır. 

Kaynak: https://www.kredivepara.com

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et