Tüm Saç Renkleri

Bekaret ve Kızlık Zarı Korkusu

bekaret ve kızlık zarı korkusu 1Maalesef, gerek dinsel olarak yaratılan yasaklar gerek toplumda oluşan baskılar ve korkular kızlarımızın cinselliğe bakışının  tabu, korku ve baskı ile oluşmasına neden olmaktadır. Tabii ki toplum ve Aile yapısı çocuklarımızın sağlıklı bir birey olması ve bununla birlikte ilk gençlik yıllarında dikkatli ve dengeli bir süreç yaşamasını istemektedir.  Çocuklarımızın kendi farkındalığını oluşturamadığı, daha çocuk yaşta cinsel hayatı yaşamasının sağlıklı olduğunu da savunmuyoruz ancak dayatılan bu baskı ve korkular genç kızlık zamanında o kadar çok baskı yaratıyor ki genç kızımız artık olgun bir birey olduğu dönemde dahi bu korku ve baskıyı hala yaşamaya devam ediyor hale geliyor.

Bu sağlıksız baskının genç kızlarımızda ilerleyen yaşlarda devam edecek olan sorunlarına hep birlikte bakalım.

  • Öz güven eksikliği
  • Yarattığı baskı nedeni ile karşı cinsle sağlıklı bir iletişim kuramama.
  • Kendi cinsel kimliğini tanıyamama
  • Bakireliğin yaratığı stres ve kompleks
  • İleride yaşayacağı cinsel sorunlar
  • Vajinusmus
  • Evlilik hayatında yaşadığı özellikle gerdek gecesinde yaşanan ve hayatı boyunca sürecek olan cinsellikte rahat olamama, tatminsizlik, cinsel ilişkide soğukluk

Kızlık Zarı Nedir?

Latince adı “HYMEN”dir.  Hymen’nin yunan mitolojisindeki karşılığı ise Evlilik tanrısı’dır. Kızlık zarı anne karnında oluşmaya başlar ve bebek doğduğunda kızlık zarı bulunmaktadır, anatomik olarak bir işlevi yoktur. Kızlık zarı her bayanda farklı biçimde görülebilmekle birlikte en çok görüldüğü tipi  anüler dediğimiz halka şeklinde olanıdır ki bunun görülme oranı yaklaşık %90 – %95 oranındadır.

İlk ilişkide her zaman Kanama olmaz

Bu konu çok önemli çünkü ülkemize çoğu ilk ilişki sonrasında kızlık zarının yırtılmadığı ve zorlama ve kanamanın olmadığını dile getirmektedirler.

Türkiye Cinsel Sağlık Enstitüsü (CİSED) her şey doğru yapıldığında ilk ilişkide acı, ağrı ve kanama olmadığını açıklamıştır.

kaynak

Yani aslında ilk cinsel ilişkide zorlanma, ağrı, acı ve kanamanın tamamen kadınların kendisini stress ve baskı altında hissetmelerinden doğan bir kasılma neticesinde kaynaklandığını belirtmektedirler.

Bu durumda dayatılan baskının kadın cinsel sağlığını da olumsuz olarak etkilediğini söylemek sanıyorum ki yanlış olmayacaktır.

 

3 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et