Tüm Saç Renkleri

Bebeklerin Kusmasının Nedenleri

Bebeklerde kusma normal olarak karşılansa da hastalık belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bebeklerin kusması annelerin korkulu rüyası haline gelir. Bebeklerde kusmanın normal olup olmadığını anlamak için sizlere hazırladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Yenidoğan bebeklerde emme ve beslenmesinin ardından ağız dolusu kusma söz konusu olabilir. Kusmanın normal veya hastalıktan dolayı olduğunu anlayabilmek için belirtiler var.

bebeklerin kusmasının nedenleri 1
Bebeklerde Kusma

Anneler her an bebeklerin kusması ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum genelde beslenme ardından gerçekleşirken, farklı nedenlerden dolayı da olabiliyor. Yeni doğan bebeklerin midesi oldukça küçük yapıya sahiptir. Anne sütü alan bebekler doyduğunu bilmediğinden çok emer. Mide hazmedemez ve emmesinin ardından ağız dolusu kusabilir.

Kusmanın da birkaç çeşidi vardır. Bunlar normal kusma, sızıntı şeklinde kusma, hastalıktan dolayı kusma gibi.

Normal Kusma

Ağız dolusu kusan bebekler çok beslenmeden dolayı kusabilir. İlk aylarda sık karşılaştığımız bu kusma türü, bebeklerin midesinin küçük, yemek borusunun arasında kalan sfinkterin olgunlaşmamasından kaynaklıdır.

Biraz daha büyük bebeklerde ise beslenme esnasında hava yutmasından dolayı mamayı veya sütü geri itmesinden kaynaklı kusar.

Böyle durumlarda bebeğin beslenme şekli bir doktora sorularak yanlışlık varsa değiştirilmelidir.

Örneğin; bebeğin hızlı emmesi, emme veya mama içme esnasında hava yutması, gazın çıkarılmaması gibi durumlar bebeğin kusmasına neden olur.

bebeklerin kusmasının nedenleri 2
Bebeklerde kusma

Sızıntı Şeklinde Kusma

Bu tür kusma çeşidinde bebek bazen beslenme sonrası ağzında süt kalabilir. Bu sütü ağzından aktırdığı için kusma zannediliyor. Aslında kusma sayılmayan bu türde endişeye gerek yok. 6-12 ay bebeklerde eğer devam ederse doktora danışılmalı.

Kusmanın Altında Yatan Nedenler (Hastalıktan Dolayı Kusma)

Yenidoğan bebeklerde son zamanlarda reflü sık şekilde görülüyor. Kusmanın altında yatan nedenlerden biri reflü olabilir. Mide borusunun mideye bağlandığı nokta kasılma meydana geldiği için reflü olur.

Bebek doğduktan sonra 3 ile 10 gün arasında reflü başlangıcı olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora danışmak gerekir.

Reflü ile baş etmek için bebek emzirildikten sonra 10 dakika kadar dik tutulmalı. Bebek yatırılırken yan şekilde yatırılmalıdır. Aynı zamanda doktor tavsiyesi ile mama kullanan bebeklere özel reflü mamaları mevcut bulunuyor. bunlar;

  • Aptamil Pregomin AS
  • Bebelac Gold Thickener

Eğer bebek ilerleyen süreçte kilo almıyor ve kusmaya devam ediyorsa doktor muayenesi sonrası cerrahi müdahale gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et