Tüm Saç Renkleri

Bebeklerin Kusması İyi Midir? Neler Yapılmalı

Bebekler kustuğunda direk aklımıza hasta mı acaba sorusu gelir. Fakat bebek sadece hasta olduğu için kusmaz. Bazen bebeklere süt fazla gelir, ağzında bekletir ve geri çıkarır. Bebeğin kusmasının normal olup olmadığını anlamanız için hazırladığımız yazımız size yardımcı olacaktır.

Yenidoğan bebekler kusmaya meyillidir. Çünkü bebeklerin henüz midesi çok küçük ve mide borusunun sonunda yer alan kaslar zayıftır. Genelde bebekler anne sütü veya mama aldıktan sonra kusar. Bebeklerin kusmasında korkulacak bir durum söz konusu değil normal olarak karşılanır. Fakat bebek ilerleyen zamanlarda da kusmaya devam ediyorsa doktora muayene olması gerekir. Böyle durumlarda bebeklerde reflü çıkabiliyor.

Bebeklerin kusması bir kaç şekilde sınıflandırılmalıdır. Sızıntılı kusan bebekler, ağız dolusu kusan bebekler ve zor kusan bebekler.

bebeklerin kusması i̇yi midir? neler yapılmalı 1
Bebeklerde Kusma
  • Sızıntılı kusma genelde ağızda kalan sütün dışarı atılması, sütün fazla gelmesi ile alakalı bir durumdur.
  • Ağız dolusu kusan bebekler yine korkulacak bir durum söz konusu olmasa da devamlılık durumunda doktora başvurulmalı.
  • Zor kusan bebekler mutlaka doktor muayenesi olması gerekir. Kusmasının altında hastalık ortaya çıkabilir.

Bebeklerin Kusması İçin Ne Yapmalı?

Bebekler hangi durumlarda kusturulmalıdır? Bebekleri kusturmak isteyen anne muhtemelen yoktur. Bebeklerin kusmasını önlemek için ise öneriler verebiliriz.

Bebeklerin Kusması Nasıl Önlenir?

Bebeğin kusmasını önlemek için beslenme alışkanlığını gözden geçirmek gerekir. Bebek anne sütü ile mi mama ile mi besleniyor? Anne sütü ile besleniyorsa annenin emzirme pozisyonu göz önünde tutulmalı. Bebeği doğru emzirdiğinize emin misiniz? Ya da sütünüzün tadında bir değişiklik olabilir mi?

Mama alıyorsa mamayı beğenmiyor olabilir mi? Farklı mama yedirmeye ne dersiniz. Deneyerek doğru yolu bulabilirsiniz.

bebeklerin kusması i̇yi midir? neler yapılmalı 2
Reflü Yastığı

Bunlar haricinde;

  • Bebeği emzirdikten veya mama ile besledikten sonra 10-20 dakika kadar dik tutun.
  • Bebeğin gazını çıkarmaya dikkat edin.
  • Kusma olasılığına karşı bebeğinizi yatağa mutlaka yan yatırın.

Bebeğinizin kusması henüz minik olduğu için normal karşılanır. Bazen süt fazla geldiği içinde kusabilir. Fakat kusmasında farklılık görüyorsanız, bebeğiniz kilo almıyor, ishal veya ateş varsa mutlaka çocuk doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. Diğer bir yandan bebeğin reflü ile kusmasını önlemek için doktorunuzdan tavsiyeler alın.

Önemli: Reflü bebekleri için verilen özel mamalar ve reflü yastıkları kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et