Tüm Saç Renkleri

Bebeklerde Makat Çatlağı Nedenleri ve Tedavisi

Yenidoğan bebeklerde genellikle bebeklerin kakasını yaparken zorlanmasından kaynaklanan bebeklerde makat çatlağı ( Hemoroid – Basur ) her 4 bebekten 1’inde görünen bir problemdir. Bu konuda yenidoğan yani 2-6 aylık bebeklerde yada 6 aylık ve yukarısındaki bebeklerde görülen makat çatlağı ile alakalı olarak bilgilendirmelerde bulunacağız.

Nasıl Belli Olur?

Çocuk doktoruna bebeğinizi götürdüğünüzde özellikle yenidoğan bebeklerde doktorların makatlarına baktığını gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu kontrolün en büyük nedeni makatta yer alabilecek her hangi bir çatlaktır. Bu çatlak genellikle mama ile beslenen bebeklerde olmakla birlikte sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde de görülmektedir.

Yenidoğan Bebeklerde Makat Çatlağı Neden Olur?

Makat çatlağı genellikle kabız olan bebeklerde kaka yaparken zorlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar – ( Ikınmaktan kaynaklanan zorlanma ). Şayet bebeğiniz sürekli ayaklarını çekiyorsa gazı var demektir ve gazı olan bebekler de ıkınır ve kolay kolay kakasını yapamaz. Bu nedenler ile zorlanan bebeklerde küçük kırmızı kanamış bir bölge makat çevresinde görülebilir.

bebeklerde makat çatlağı
Bebeklerde Makat Çatlağı

Sebepleri

  • Bebekleri mama ile beslemek
  • Anne sütü ile beslenen bebeklerde Annenin hazır gıdalar tüketmesi, baharatlı yiyecekler tüketmesi
  • Gaz sorunun giderilmemesi

Nasıl Geçer ? – Tedavisi

Yenidoğan bebeklerde ıkınmaya bağlı olarak ortaya çıkan makat çatlağı için genellikle doktorlar, pişik için de kullandığınız hametan ( Sarı pomad olanı ) ve ağrı kesici krem olarak da anestol Kremi Günde 4 kez var olan yere sürerek uygulanmasını önermektedir.

Önemli: Doktorlar genellikle pişik için kullandığınız ve bebeğinize iyi gelen alarji yapmayan krem ile birlikte anestol kremi vermektedir. Bu krem Bepanthene  de olabilir hametan da olabilir.

Uyarı: Basurda olan sıcak yada ılık su uygulamasını bebeklerinizde uygulamayınız. Bu bölgeyi çok ıslak bırakmayınız.

12 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et