Tüm Saç Renkleri

BEBEK ALIŞVERİŞİ NASIL YAPILMALI?

bebek

Bebek sahibi olmak pahalı bir iştir ve sadece ilk yılın maliyetleri bile pek çok aile için bunaltıcı olabilir. Bebeği beslemek, giydirmek ve sağlıklı tutmak…Bu görevler zevkli ama birden fazla çocuğu olan aileler için ürkütücü olabilir.

Aileler hastane faturasının ilk şokunun ve yeni doğan bebeğin sürekli devam eden ihtiyaçlarının üstesinden geldikten sonra, bir çocuğa gerçekten bakmanın maliyeti bir başka darbe olabilir. Orta gelirli bir aile sadece ilk yılda çocukla bağlantılı harcamalar için yaklaşık 7 ila 10bin TL arasında bir harcama yapıyor! Ebeveynlik çoğu insan için pahalı olsa ve ilk yıl son derece maliyetli olabilse de, tasarruf edebileceğiniz pek çok yol var. Aşağıda bu konuyla ilgili birkaç ipucu bulabilirsiniz.

  • Hastanede akıllı kararlar alın

Şayet mükemmel bir sigorta planınız yoksa (her şeyi kapsayan), hastanede alacağınız kararlar bebeğinizin ilk yıl maliyetini son derece etkileyecektir. Epidural son derece pahalıdır.  Doğal doğum yapmak acı verici olsa da bu küçük iğnenin faturası da bir o kadar ağrı verici olur.  Bu nedenle konforun mu yoksa maliyetin mi sizin için daha önemli olduğuna karar vermek zorundasınız. Dinlenme sırasında başka biriyle oda paylaşmak sizi rahatsız etmiyorsa, bunu yapmanın maliyet avantajı çok büyük olabilir. Aynı zamanda, hastanedeyken odanıza tüm ekstra ürünleri istifleyin (tuvalet kağıdı, bebek bezi, vs.). Pek çok hastane, yanınızda götürmediğiniz halde, bunların ücretini sizden alır.

  • Kendiniz yapın

Yeni doğan bir bebeğe sahip olmak gerçekten yorucu bir deneyimdir, bu nedenle eğer en iyi mamaları satın alabiliyorsanız, yüksek kaliteli bebek gıdaları satın alın (çocuğunuz onu yiyebilecek kadar büyüdüğünde) ve sadece tek kullanımlık bebek bezleri alın. Hala pek çok aile bebek bezlerine, mamalara ve bebek gıdalarına haftada neredeyse 70-80 TL harcıyor. Eğer ailenizin geri kalanı için satın aldığınız yiyecekleri kullanarak kendi bebek gıdanızı hazırlayabiliyorsanız, oldukça fazla tasarruf edebilirsiniz.

Günümüzde bazı anneler çeşitli nedenlerden ötürü bebeğini emziremiyor.Eğer herhangi bir sağlık sorunuz yoksa çocuğunuzu emzirerek oldukça fazla tasarruf edebilirsiniz. Anne sütü ile emzirme aynı zamanda bebeğinizi korur ve onun hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlar.

Evet belki pratik değil ama kumaş bezler kullanmak  daha kârlı.(kumaş bezlerinin maliyeti ve çamaşır maliyetini düşünün). Tasarruf edebileceğiniz başka ürünleri de evde kendi imkanlarınız doğrultusunda hazırlayabilirsiniz.

  • Bebek kıyafetleri satın alırken akıllı davranın

Bebeğinizin ilk yılda giyebileceği pek çok şirin minik elbise vardır. Gördüğünüz her güzel kıyafeti satın almak çekici gelebilir, ama unutmayın, kıyafetler hızla küçük gelmeye başlar! Tam zamanında doğan pek çok bebek yeni doğan bebek kıyafetlerine girmekte bile zorlanabilirler. Şayet şanslıysanız ve size baby shower düzenleyecek bir tanıdığınız varsa, ilk kıyafetleri biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bir ipucu olarak, insanlardan ilk yıl için ihtiyacınız olacak her bedende kıyafetler satın almalarını isteyebilirsiniz (0-3 ay, 6-9 ay, 9-12 ay). Böyle yapmazsanız, herkes yeni doğan bebek kıyafetleri satın alır ve sadece birkaç hafta boyunca kullanabileceğiniz – ya da hiç kullanamayacağınız – pek çok elbise üstünüze kalır.

Eğer her şeyi kendiniz alıyorsanız, çoğunlukla tulum almalısınız. Tulumlar kıyafetlerin altına giydirilebilir, uyurken kullanılabilir (mevsime bağlı olarak) ve çıkarması ve yıkaması kolaydır. Başka kıyafetlere de ihtiyacınız olacak ama bu konuyu abartmamaya özen gösterin. Aynı zamanda ikinci el kıyafetler de satın alabilirsiniz. Son olarak, bebeğiniz yürümeyi öğrenene kadar ayakkabıya ihtiyaç duymayacak, bu nedenle onları geçin.

 

  • İnternetten Alışveriş Yapın

Mağazalar arasındaki rekabetten olabildiğince faydalanmaya çalışın. Özellikle hamilelik süresince ve doğum sonrasında alışverişe ayıracak vakit bulamayabilir ya da alışveriş merkezlerinde kalabalık ortamlarda bulunmak istemeyebilirsiniz. Son dönemde sayıları gittikçe artan online bebek mağazalarını takip ederek oldukça geniş bir ürün yelpazesini değerlendirebilir ve fiyatlar arasındaki farkları hızlı şekilde kıyaslayarak bütçenize en uygun ürünleri seçebilirsiniz.

Annelütfen, Unnado, Minirome ,Butikbebe gibi sadece bebek ürünü odaklı satış yapan birçok bebek mağazasının yanı sıra trendyol, markafoni ve morhipo gibi mağazaların anne-bebek reyonlarında birçok farklı markaya ait ürünleri bulabilirsiniz. Mağazaların düzenledikleri kampanyalardan haberdar olmak için için e-bültenlere kaydolabilir ya da bu mağazalarda geçerli indirim  kuponlarını yayımlayan “İndirim Kodlarım” gibi fırsat sitelerini takip altına alabilir ve kampanyalara ek olarak bu siteler için dönem dönem verilen özel indirim kuponlarını arayıp (örnek: markafoni indirim kuponu) belli kategorilerdeki ürünleri etiket fiyatlarının çok altınsa satın alabilirsiniz.

  • Sadece gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri satın alın

Bebek kıyafetleri gibi, başka şirin ekstra ürünler de vardır. Örneğin, rengarenk yastıklar ilk bakışta dikkat çeker, ama gerekli değillerdir. Bebeğinizin şirin çarşaflara veya yastığa ihtiyacı yok, bunlar ayrıca güvenli değildir.

Ayrıca büyük ihtimalle bebek çantası (herhangi bir çanta kullanabilirsiniz) veya şişe ısıtıcısı (sıcak musluk suyu kullanabilirsiniz – sadece ısısını kontrol ettiğinizden emin olun) gibi ürünlere de ihtiyacınız yok. Aynı zamanda, klipsli bir çocuk sandalyesi alarak veya ikinci el ürünler bularak bahçe satışı sezonunu bekleyerek de paradan tasarruf etmeniz mümkün (güncel güvenlik standartlarına uygun olduğundan emin olun).

İlk yılın sonraki zamanlarında birkaç tanesine sahip olmak isteseniz de, yeni doğan bebeğinizin bir sürü oyuncağa da ihtiyacı yok. Bebeğinizin gelişimine yardımcı olduğu iddia edilen bazı oyuncaklar gerçekten bu işe yarasa da pek çoğu aslında para tuzağı. Bebeğiniz sizi izleyerek ve etkileşimde bulunarak zaten pek çok şey öğrenecektir. Haliyle sorumluluklarını bilen örnek bir anne olmanız yetiyor aslında.

  • Değiş tokuş yapın ve ödünç alın

Hevesli ebeveynlik bulaşıcıdır. Aileler başka insanların -özellikle arkadaşlarının-çocuk sahibi olduğunu gördüğünde, yardım etmek isterler. Arkadaşlarınızın size yardım etmesine izin verin. Artık kullanmadıkları kıyafetler varsa, bunları hiç tereddüt etmeksizin kabul edin. Güvendiğiniz başka bir aile ya da çift bebeğinize bakmayı teklif ederse, kabul edin! Bebeğinize tek başınıza bakmak sizin için çok zor olacaktır ve karşılıklı bebek bakmak paradan tasarruf etmenin harika bir yoludur.

Ayrıca, ihtiyacınız olduğunda yardım istemekten korkmayın. Sizin için bir yürüteç ya da pahalı kıyafetler alamayacak ama yardım etmek isteyen arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz olabilir – ücretsiz bebek bakıcılığı yapabilirler veya siz ev işleri ile uğraşırken veya bebek yemekleri hazırlarken yanınıza gelip bebeğinize göz kulak olabilirler. Özellikle yakınınızda büyük bir arkadaş veya aile ağınız yoksa, bir aileler grubuna katılın. Başka aileler paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir, aynı zamanda tecrübelerinizi paylaşmak hoş olabilir.

Bebeğinizin ilk yılında paradan tasarruf edebileceğiniz pek çok başka yol var. En önemli şey kıyafet seçimlerinizi akıllıca yapmak olacaktır: Rahatlık yorgun olduğunuz ve bebeğinizin pek çok şeye ihtiyaç duyduğu ilk yılda gerçekten önemli olabilir. Bu nedenle, kesinlikle para biriktirmeniz gerekirken, deliye dönmeyin. Mümkün olduğunda ikinci el ürünler almayı seçin ve yapabiliyorsanız kendi ürünlerinizi yapın.

I?

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et