Tüm Saç Renkleri

Annelik Nedir? Neden Önemlidir? Bilinmesi Gerekenler

Anneleği Dr. Fitzhugh Dodson şu şekilde tanımlıyor;

Mutlu ve aklı başında insanlar yetiştirmek için, bilimin çocuk psikolojisi bütün verilerinden, şefkatli ve sevecen bir tutum içinde yararlanmak.

Ardından devam ediyor,

Bu tanım, çocuk doğurmak denilen biyolojik olayı da, bu güne kadar alışıla gelmiş yaz-boz usulü çocuk yetiştirmeyi de kesinlikle kapsamaz. Çocuk yetiştirmek güç ve karmaşık bir iştir. Ne var ki, dünyanın en mutluluk gerektiren, kişiye en çok doyum sağlayan uğraşlarından birisidir. Bir ananın dünyaya sunacağı en önemli armağan, mutlu ve güvenli bir insan olarak yetiştirilmiş çocuklarıdır.

annelik nedir? neden önemlidir? bilinmesi gerekenler 1
Anne olmak en zor mesleklerden daha zorlayıcı olabilir.

Dünyanın en önemli çocuk gelişim psikologlarından olan Dr. Fitzhugh Dodson bebeğinizi yetiştirirken bilimin sunduğu çocuk psikolojisi verilerinden yararlanmamız gerektiğini söylüyor.
Günümüzde pek çok Anne adayı kadın ve hatta baba olmak için heycanlanan erkekler artık bebek ve çocuk gelişimi ile ilgili kitaplar alıp okumak konusunda daha ilgililer.

Ben de 5 aylık hamile bir anne olarak farklı yazarların kitaplarını okumaya özen gösteriyorum. Okuduğum kitaplarda edindiğim en önemli bilgi ise çocuğun karakter yapısı, dünyayı algılama biçimi, mutluluk ve öz güven anlayışının en temel yapısı 3 yaşına kadar olan evrede atılıyor olması.

Geleneksel ( bundan 20 sene öncesine kadar ) anlayışa göre deneyim ve kulaktan dolma bilgiler ile yetiştirilen çocukların ne kadar sağlıklı yetiştiği tartışılır ancak Bakımlıkadın sitesinde, gerçek öz güveni oluşmuş, mutlu, kendisini, doğayı, hayvanları ve diğer insanları da seven, bilinçli ve farkındalığı olan çocukların nasıl yetiştirileceğine dair temel bilgileri yazı dizisi şekilde sizlere sunmak istiyorum.

Bu yazıların tamamı bilimsel makaleler, çocuk gelişim psikologları tarafından kaleme alınmış yayınlar ve kitaplardan alıntılardan oluşmaktadır. Temel olarak en önemli konuları ve dikkat edilmesi gerekenleri bu yazı dizisinde aktaracağım için 20-30 kitaptan elde edebileceğiniz bilgileri sizlere toplamda 40 makalede aktarmaya çalışacağım. Bu yazı dizimizin ilk bölümünde Anne olmak, Analığın önemi, kapsamı ve gerçekte ne olması gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğim.

Analık etmek; anne sevecenliği ile bilimsel verileri kaynaştırmayı gerektirir. Ancak çağdaş toplum, kadına analık etmek konusunda hemen hemen hiç bir eğitim sağlamaz.

Analık etmek, özel bir tür psikolog olmak ve özel bir tür öğretmen olmak demektir. İyi ya da kötü hem bir çocuk psikoloğu hem de çocuğunuzun ilk öğretmeni olursunuz. Çocuklarınıza ( öğrettiğinizin farkında bile olmadan )öğrettiğiniz şeyler, çocuklarınız için okulda öğrenecekleri bütün derslerden daha önemli dersler olacaktır.

Unutmayın; Analık ancak zamanla öğrenilir.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et