Tüm Saç Renkleri

Alkol Cilde Zararlı mı? İşte Gerçek Deney

Cosmopolitan dergisi editörlerinden Jessica L. Yarbrough‘nin uyguladığı bu düzenli olarak alkol kullananlar için bir yol gösterici olabilir. Zira kendisinin de anlattığı gibi hem mental olarak hem de fiziksel olarak alkol aldığı günler ile – alkolü bıraktığı günler arasındaki farkı hem fotoğraflar ile birlikte hem de aktarmış hem de yaşadığı bu deneyimiz okuyucularına köşe yazısı ile aktarmıştır.

Jessica L. Yarbrough Kaliforniya’da kendi tabiri ile ” aydınlanma ” amacıyla 20 günlük bir tatile çıkar. Çölün ortasında geçirdiği bu dönemde günde 2-3 bardak ( bazen bir ) cabernet sauvignon (fransızların ünlü kırmızı şarabı ) içmişti. Kendisi o zamanları şu şekilde anlatıyor.

alkol cilde zararlı mı? i̇şte gerçek deney 1

İlk başta, şarapla oldukça iyiydim; Sadece biraz hoşgörü, değil mi?
Fakat gece ritüelimin birkaç haftasından sonra, fiziksel olarak artık daha iyi hissetmediğini fark ettim. ( ayrıca cildim de )
Bir ay sonrasında, hassas ve akne eğilimli cildimin normalden daha kuru, kaşıntılı ve iltihaplı olduğu açıktı.
Bir gece ikinci bardak şarabımı döktüğümde, “hoşgörüsüzlüğümün” sadece cildimi mahvettiğini hissettim.

Kaynak:
https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/a25563876/alcohol-skin-effects/

Sonrasında Jessica düzenli şarap içmeyi bıraktıktan sonra daha iyi uyuduğunu, daha fazla odaklandığını hissetmiş. Özellikle de cildinin daha parlak ve nemli olduğunu da görmüş.

alkol cilde zararlı mı? i̇şte gerçek deney 2

Alkolü Bırakmanın 14 Günlük Etkisi

1-4 Gün


Jessica ilk 3 gün bir fark hissetmese de 4. gün uyku düzeninde bir değişimi hemen fark ediyor.

Uykumun kalitesi kesinlikle daha iyiydi. 
Genellikle gecenin ortasında iki ya da üç kez uyanır ve REM döngüsüne geri dönmek için savaşırım.( Alkol aldığım dönem )
Ama bir süredir ilk defa, yedi saat boyunca uyudum. 
Biraz paradoks gibi: Şarap bizi uykulu kılıyor (tam olarak bu nedenle yatmadan önce her gece alkol alan bir çok arkadaşım var), ancak doktorlar alkolün “doğal uyku döngümüzü engelliyor” diyor

Yatmadan önce içki içmeden uykum her zamankinden daha iyiydi.

alkol cilde zararlı mı? i̇şte gerçek deney 3

4-7 Gün

Uyku programım düzene girdikten sonra beklenmedik bir etki daha fark ettim: Her zamanki gibi koyu renkli halkalarım ve kabarık gözlerim neredeyse bir hafta içinde kaybolmuştu.

Ayrıca yeme alışkanlıklarında da değişiklikler gözlemliyor.

 Midemin normalden biraz daha az şişkin göründüğünü fark ettim. Warrington alkolden vazgeçtiğinde de aynı şeyi yaşadı. “İçmeyi bıraktığım için IBS’im tamamen kayboldu – ve hala peynir ve glüten yerim” diyor. “Bunun doğrudan bağırsak sağlığımla ilgili olduğuna inanıyorum.”

alkol cilde zararlı mı? i̇şte gerçek deney 4

8-11 Gün

Yüzündeki sivilcelerin şiddetinin azaldığını ve sadece kızarıklıkların devam ettiğini gözlemliyor. Ayrıca yüzü daha nemli ve pullanan cilt lekeleri de tamamen ortadan kaybolmuş görünüyor.

alkol cilde zararlı mı? i̇şte gerçek deney 5

11- 14 Gün

 Gördüğüm ince değişimlerden bazıları: iltihaplanma ve daha az sivilce, daha parlak gözler, daha fazla sulu cilt, daha az şişkinlik ve daha iyi uyku. Deneyimin sonuçları, temelde çığır açan olmasa da, cildimin (ve genel olarak vücudun), gece içkilerim olmadan daha iyi olduğuna ikna etmeye yetti.

alkol cilde zararlı mı? i̇şte gerçek deney 6

Peki Bilimsel bir Dayanağı Var mı?

Bu denemeden sonra Jessica Texas’da bulunan dermatolog Jennifer Vickers’e gider.
Vickers “Alkol, vücuttaki iltihaplanmayı tetikler, bu nedenle cildinizin görünüşünde bu şekilde değişmeler oldukça normaldir” diyor.

Alkol dehidratasyona neden olduğu için, kabarık cilt ve göz altı torbaları şeklinde sıvı tutuculuğunuzu etkileyeceği gibi, ince çizgileri daha belirgin hale getirebilecek daha kuru bir cilt bariyeri oluşturur.

Ayrıca Vickers Alkol’ün cildi yaşlandırdığını da belirtiyor.

“Hücresel düzeyde, alkolün cilt hücrelerinin de dahil olduğu hücrelerimizin ileri yaşlanmasına neden olabileceğini gösteren kanıtlar var”

Özet olarak iki haftalık bir deney alkol’ün cilt üzerindeki etkisini ölçmek için yeterli bir süre değil ancak bu deney bile zararlı etkilerinin ne kadar açıkça ortaya çıktığını göstermesi için yeterli.

Kaynak:
https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/a25563876/alcohol-skin-effects/

alkol cilde zararlı mı? i̇şte gerçek deney 7

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et