Tüm Saç Renkleri

A’dan Z’ye Nişan Masrafları 2019

Türk geleneklerine göre Nişan kız tarafında yapılır. Nişan aslında iki tarafın ailelerinin bir araya geldiği, işin resmiyete döküleceği ilk adımdır. Yüzükler ( alyanslar ) takılır. Yakın aile bireyleri toplanır, dualar okunur, daha çok geline takılar ( ekseriyet küçük altın ) takılır, damat tarafı nişan’da kız tarafında nişan bileziği dediğimiz bilezikten takar ve bu fasıl böylece sürer gider.

Erkek Tarafının Nişan’daki Masrafı

Toplam erkek tarafı nişan masrafı en az 4.500 tl.

Alyans

Alyans’lar da erkek tarafından alınmaktadır. Bugün en uygun alyans fiyatı ikisi için 2.000 tl civarındadır. ( Altın fiyatları 2019’da çok yükseldi ) Düz orta kalınlıkta bir alyans modeli.

Erkek tarafı nişanda nişan çikolata tepsisi dediğimiz bir geleneği yerine getirirler. Bu tepsi genellikle gümüşten olur ve fiyatı en az 100 ile 250 tl arasındadır. Ancak tepsiyi pek tabii ki 50 tl’ye de bulmak mümkün. Ayrıca nişan gondolu dediğimiz daha derin ve özel süslemeli olanlarda bulunakta bunların fiyatları da en az 150 tl’den başlamakta ve 600 tl’ye kadar bulunmakta. Tabii bu fiyatlara en az 200 tl civarında tutan çikolatalar geçerli değil 🙂

Pasta 

Damat en az 100 kişilik pasta yaptırmalıdır, ( bazı bölgelerde pastayı kız tarafı da yaptırır ) bunun maliyeti ise en az 250 tl’dir.

Erzak – yiyecek içecek

Nişan günü gelecek misafirler için yine damar elinde erzak ile gelin tarafına gelmelidir. Sıvı yağ, et, pirinç, içecekler vb. Bunların maliyetleri de yine en az 200-250 tl civarında tutmaktadır.

Nişan Bohçası

Erkek tarından karşılanır ve maliyeti alacağınız ürüne göre değişiklik gösterir. Sadece nişan bohçasının fiyatı 2019 yılında 200 tl‘civarındandır. Bunun içerisindeki malzemeler ile birlikte 1.000 – 2000 tl arasında fiyatlara mal olabilir.

Kız tarafının nişan elbisesi

Efendim geçen sene 2 tane farklı nişan elbisesini eşim ( erkek ) aldı. Çok fazla tutmaması için bakırköy ve kadıköyün altını üstüne getirdik ama maalesef istediğim gibi bir şey bulamadım. Yinede 2 Nişan elbisesi ve ayakkabılar 350 Tl buldu.

Çeyiz Hesabı Devlet katkısı Nedir?

Yeni evlenecek yada evlenmeyi düşünenlere güncel bir haberi de paylaşmak isterim. 24 yaşını geçmemiş ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapacak olan gençler şayet en az üç yıl Vadeli hesaba para yatırırlarsa %25 faiz oranı ve %25’e varan devlet katkısı ile 3 yılın sonunda oldukça iyi bir birikim elde edebilirler.

Örnek: Her ay 200 tl para yatırdığınızı varsayalım. %25 faiz oranı ve %25 devlet teşviği ile 7.200 tl olan birikiminiz 12.700 tl olabilir.

200*36= 7.200 tl + (%25 faiz ile ) + 2.750+ (%25 devlet katkısı) 2.750 = 12.700 tl gibi bir rakam elde edebilirsiniz.

Çeyiz hesabını İş bankasından açabilirsiniz.

Nişan’da kız tarafının masrafları

Kız tarafı ise yukarıda saydığımız erkek tarafı’nın hazırlayacağı ve satın alacağı şeyler haricindeki tüm masrafları üstlenir. Ancak nişan elbisesini genellikle damat satın alır.

Bu geleneği sürdürürken nişan alışverişinde neler alınır ve Nişan Masrafları ne kadar tutar hep birlikte 2019 güncel fiyatları ile birlikte bu listeye bakalım.

Nişan masrafı ortalama maliyeti ne kadar olur?

Adetlerimize göre nikah için düğün masrafları erkek tarafına aitken, nişan masrafları genel olarak kız tarafına aittir ama aileler karşılıklı anlaşıp dayanışmalar yapılabilir. Nişan ailelerin birbirini tanıyıp, düğün provası yapabilmesi nişan törenini zorunlu kılar.

Nişan töreni yaparken evde mi yapılacak yoksa dışarıda mı yapılacak, kaç kişilik bir davet olacak ve alışveriş sırasında hangi markalar alınacak? Çiftler, günlük yaşamlarında hangi markaları kullanıyorsa, nişan alışverişinde de kullandıkları tarz ve marka ürünleri almalılar. Sadece uygun olsun diye kullanılmayacak ürün ve markaların satın alınması, gereksiz bir para harcamaya sebep olacaktır. Çiftler bütçelerini zorlamadan, kaliteli ve uygun ürünler alarak nişan bohçasını tamamlayabilir.

 2019 fiyatları (Erkek ve Kız Toplam Maliyet en az 5.000 tl  En fazla 25.000 tl) takı ve altınlar hariç )

Nişan bohçası içindekiler Listesi


Ülkemizin geleneklerinden olan evlilik öncesinde kız tarafı ve erkek tarafının gelin ve damat adayına nişan bohçası hazırlaması adettendir. Nişan bohçası, ziyarette bulunan misafirlere tek tek gösterileceği için bohçanın gösterişli olması tercih edilir. Bunun için şık bir valiz ya da gösterişli, işlemeli sandık içinde de sunulabilir. Bohçanın içeriği, verilme şekli yöreden yöreye değişiklik gösterse de nişan bohçasının içinde bulunması gereken sabit hediyeler vardır.

Gelin Nişan Bohçasında Olması Gerekenler


Gecelik Takımı, İç Çamaşırı, Pamuklu ve Saten Sabahlık, Terlik – Çorap, Ayna ve Tarak Seti, Makyaj Takımı, Cilt Bakım Seti, Parfüm ve Deodorant, Saten Bohça, Çanta, Havlu veya bornoz, Ayna, tarak, fırça seti, eşarp vs. Bohçanın içine farklı şeyler koymak sizin isteğine kalmış.

Damat Nişan Bohçasında Olması Gerekenler


Pijama, Robdöşambr, Havlu veya bornoz, Kravat, Kemer, cüzdan, anahtarlık seti, Terlik, İç çamaşırı, çorap, Gömlek, Kol düğmeleri, Traş seti, Parfüm, Mendil

Nişan Elbiseleri


Evliliğe giden yolda tatlı telaş duraklarından biri olan nişan töreninde hayatınız boyunca hatırlanacak güzel bir nişan elbisesi için fiyatlar  500 – 1.500 TL arası, bayan ayakkabı ve çanta için 200-300 TL, ortalama bir damatlık için 750 TL-1000 tl civarı nişan takımı ve ayakkabısı için ayırmakta yarar vardır. Gelin ve damat nişan alışverişi yaparken alınan ürünler kalite ve markaya göre değişkenlik gösterirken toplam harcama en az 2000 TL’yi geçebilir.

Nişan salonu

Eğer katılacaklar çok geniş ise bir cafe salonu yada dışarısı bile olabilir. Bence salona hiç gerek yok.


Bir salon nişanı tercih edebileceğiniz gibi mekan konusunda yat nişanı, otel nişanı, kır nişanı gibi farklı birçok seçenek bulunmaktadır. Ayrıca nişanı isteğinize bağlı olarak aile arasında evde de yapabilirsiniz. Salon nişanı şehirden şehre fark etse de yemekli organizasyonlarda ortalama 4.000-10.000 TL arası bir salon maliyetiniz olacaktır. Nişana gelecek davetli listesindeki kişiler değeri yüksek altınlar takamayacak durumda iseler, mekan seçiminde 4-5 saatlik orta halli bir nişan salonuna orkestra hariç 500 TL-1000 TL gibi bir rakamla anlaşılabilir.

Nişan Makyajı

Saçlarınızı ve Makyajınızı evde kendiniz yapmanızı öneririm. Bunun için Abiye saç modellerine bakabilirsiniz.

Nişanlınıza ve diğer bayanlara yapılacak nişan makyajı masrafı kişi sayısına göre değişkenlik gösterip 500 ile 750 TL arasına tekabül etmektedir. Damat adayı ve arkadaşları içinde bir kuaför harcaması için en az 300 TL ayırmalısınız.

Fotoğraf Çekimi

Bence gerek yok zaten düğün’de bol bol çekileceksiniz. Nişan abiye elbisesi ile fotoğraf çektirmek istiyorsanız arkadaşlarınızın cep telefonlarından yararlanabilirsiniz.


Nişanın olmazsa olmazlarından profesyonel bir dış çekim için ortalama 2000 TL gözden çıkarılmalıdır ya da maliyeti sıfıra indirmek için eş, dosttan rica edebilirsiniz.

Nişan davetiyesi

Gerek Yok


Nişanda düğünler kadar önem arz ettiği için davetlilerinizi davetiye ile çağırmak büyük bir jest olacaktır. Nişan davetiyesi masrafı için 100 adet davetiye için en az 100 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

Sonuç olarak nişan alışverişinde alınan ürünler ve markalar değiştikçe, fiyatlar da azalıp artabilir. Yinede sizlere fikir vermesi dileği ile mutlu bir nişan geçirmeniz temennimizi sunarak yazımıza son noktayı koyuyoruz.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

5 yorum

Popüler Yorumlar

Merhabalar Eren, seni o kadar iyi anlıyorum ki. Bu durumda eşinin gerçekten evlenmek istediğin insan olup olmadığını sorgulamanın yerinde olacağını düşünüyorum. Maddi durumlarda sana destekçi mi yoksa bencil mi davranıyor. Bunlar önemli sorular.

Yoruma git

Tüm Yorumlar

nişanımız salonda olacak alışverişte bnm tarafıma ne kadar ödeme çıkar

Cevapla

Erkek tarafı alışverişi Gelin bohçası, ve nişan’da pasta yiyecekler vs. 200 kişilik pasta 400 tl. Gelin bohçası 2.000 tl Alyanslar en az 2.000 tl. Alışveriş maliyetin 500 tl ( içki katarsan daha çok ) Gelin bohçası yapmazsan en az 3.000 tl. Nişan elbisesini vs katmadım daha. Yukarıda açıklamalı ayrıntısı var zaten. Sadece alışveriş ( Pirinç, yağ, pasta, alkol vs ) 1000 tl tutar. Zaten sadece pasta fiyatı en az 100 kişilik 300 tl.

Cevapla

Sırf bu gereksiz masraflar yüzünden evlenmek istemiyorum vazgeçeceğim

Cevapla

Merhabalar Eren, seni o kadar iyi anlıyorum ki. Bu durumda eşinin gerçekten evlenmek istediğin insan olup olmadığını sorgulamanın yerinde olacağını düşünüyorum. Maddi durumlarda sana destekçi mi yoksa bencil mi davranıyor. Bunlar önemli sorular.

Cevapla

🙁

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et