Tüm Saç Renkleri


diş beyazlatma yöntemleri

Thyromazol Nedir? Etkileri ve Kullananlar

Thyromazol tiroid bezinin fazla çalıştığı durumlarda kullanılan imidazol türevi antitiroid ilaçtır. Tiroid hormonu yüksekliği ve buna bağlı ortaya çıkan fiziksel ve ruhsal sorunların ortadan kaldırılmasında son derece etkili olan ilaç endokrinoloji uzmanları tarafından sıkça reçete edilmektedir.

Thyromazol Etken Maddesi

Thyromazol etken maddesi her bir tabletinde 5 mg metimazoldür. Metimazol tiroid bezinde iyot oksidasyonunu bozarak hormon üretimini kısıtlar.

Thyromazol Nedir Etkileri
Thyromazol Nedir Etkileri

Thyromazol Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Thyromazol hipertiroidinin (kanda tiroid yüksekliği) uzun süreli tedavisinde reçete edilmektedir. Hormon üretimini kısıtlayarak tiroid yüksekliğinin sebep olabileceği sorunları ortadan kaldırır. Ayrıca tiroid ameliyatı öncesinde ve tiroid bezinin çıkarılmasının (tiroidektomi) sakıncalı olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Thyromazol Nasıl Kullanılır?

İlacın kullanım dozu kişinin tiroid seviyesine göre hekim tarafından belirlenmektedir. Doktorunuzun belirlediği doza uygun olarak ilacı 8 saatte bir olacak şekilde bol su ile çiğnemeden yutunuz.

Thyromazol gebelik kategorisi “D”dir. Gebelerde ve emziren annelerde kullanılmaz.

Muadil İlaçlar

Thyromazol muadili ilaç Perizol’dür.

Yan Etkileri

Thyromazol yan etkileri ateş, sarılık, vücutta şişlik, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, depresyon, bulantı, kusma, karın ağrısı, kabızlık, kilo artışı, eklem ağrısı, deri döküntüsü ve kaşıntıdır. Bunlar ilacın hafif yan etkileridir. Daha ciddi yan etkiler ise nefes almada zorluk, dilde-boğazda şişlik, kızarıklık, deri döküntüsü, sık enfeksiyon geçirme ve kanamaya yatkınlıktır. Bu gibi ciddi yan etkilerin görülmesi durumunda en yakın acil servise başvurunuz.

Thyromazol Fiyatı Ne Kadar?

Thyromazol 5 mg 30 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 7.72 TL’dir.

Yazar Hakkında
Toplam 93 yazı
Dr. Durmuş Ö.
Dr. Durmuş Ö.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...
Şunlar da ilginizi çekebilir
Ketoral Krem Nedir? Kullanıcı Yorumları
Kloroben Sprey ve gargara Nedir?
Benical Cold Şurup Nedir? Muadilleri
Secita Nedir? Muadili ve Yan Etkileri

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara