Tüm Saç Renkleri


diş beyazlatma yöntemleri

Bebeklerin Kusmasının Nedenleri

Bebeklerde kusma normal olarak karşılansa da hastalık belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bebeklerin kusması annelerin korkulu rüyası haline gelir. Bebeklerde kusmanın normal olup olmadığını anlamak için sizlere hazırladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Yenidoğan bebeklerde emme ve beslenmesinin ardından ağız dolusu kusma söz konusu olabilir. Kusmanın normal veya hastalıktan dolayı olduğunu anlayabilmek için belirtiler var.

Bebeklerde Kusma

Anneler her an bebeklerin kusması ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum genelde beslenme ardından gerçekleşirken, farklı nedenlerden dolayı da olabiliyor. Yeni doğan bebeklerin midesi oldukça küçük yapıya sahiptir. Anne sütü alan bebekler doyduğunu bilmediğinden çok emer. Mide hazmedemez ve emmesinin ardından ağız dolusu kusabilir.

Kusmanın da birkaç çeşidi vardır. Bunlar normal kusma, sızıntı şeklinde kusma, hastalıktan dolayı kusma gibi.

Normal Kusma

Ağız dolusu kusan bebekler çok beslenmeden dolayı kusabilir. İlk aylarda sık karşılaştığımız bu kusma türü, bebeklerin midesinin küçük, yemek borusunun arasında kalan sfinkterin olgunlaşmamasından kaynaklıdır.

Biraz daha büyük bebeklerde ise beslenme esnasında hava yutmasından dolayı mamayı veya sütü geri itmesinden kaynaklı kusar.

Böyle durumlarda bebeğin beslenme şekli bir doktora sorularak yanlışlık varsa değiştirilmelidir.

Örneğin; bebeğin hızlı emmesi, emme veya mama içme esnasında hava yutması, gazın çıkarılmaması gibi durumlar bebeğin kusmasına neden olur.

Bebeklerde kusma

Sızıntı Şeklinde Kusma

Bu tür kusma çeşidinde bebek bazen beslenme sonrası ağzında süt kalabilir. Bu sütü ağzından aktırdığı için kusma zannediliyor. Aslında kusma sayılmayan bu türde endişeye gerek yok. 6-12 ay bebeklerde eğer devam ederse doktora danışılmalı.

Kusmanın Altında Yatan Nedenler (Hastalıktan Dolayı Kusma)

Yenidoğan bebeklerde son zamanlarda reflü sık şekilde görülüyor. Kusmanın altında yatan nedenlerden biri reflü olabilir. Mide borusunun mideye bağlandığı nokta kasılma meydana geldiği için reflü olur.

Bebek doğduktan sonra 3 ile 10 gün arasında reflü başlangıcı olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora danışmak gerekir.

Reflü ile baş etmek için bebek emzirildikten sonra 10 dakika kadar dik tutulmalı. Bebek yatırılırken yan şekilde yatırılmalıdır. Aynı zamanda doktor tavsiyesi ile mama kullanan bebeklere özel reflü mamaları mevcut bulunuyor. bunlar;

  • Aptamil Pregomin AS
  • Bebelac Gold Thickener

Eğer bebek ilerleyen süreçte kilo almıyor ve kusmaya devam ediyorsa doktor muayenesi sonrası cerrahi müdahale gerekir.

Yazar Hakkında
Toplam 11 yazı
Hatice Kopargil
Hatice Kopargil
Şunlar da ilginizi çekebilir
2020 Güncel Destekler: Kadınlara Yardım Parası
Bebeklerde Makat Çatlağı Nedenleri ve Tedavisi
Bebek Cinsiyeti Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Yenidoğan Bebeklerde Reflü

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara