Tüm Saç Renkleri


diş beyazlatma yöntemleri

Cedrina Nedir? Muadilleri ve Kullanıcı Yorumları

Cedrina şizofreni başta olmak üzere beyinde nörokimyasal bozukluklardan kaynaklanan sorunların tedavisinde kullanılan yeni nesil antipsikotik ilaçtır. Doktor tarafından gerekli görüldüğü birçok farklı problemde reçete edilebilir.

İlacın çeşitli yan etkilerinden dolayı reçetesiz olarak kullanılması son derece tehlikelidir.

Cedrina Etken Maddesi

Cedrina ilacının her bir tabletinde 100 mg ketiapin etken maddesi bulunmaktadır. Ketiapin vücuttaki nörokimyasal reseptörlere bağlanarak etkilerini ortaya koyar.

Cedrina Nedir
Cedrina Nedir

Cedrina Kullanım Alanları

Cedrina sinir sisteminde nörokimyasal bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın reçete edildiği başlıca durumlar şu şekildedir: 

  • Şizofreni
  • Bipolar bozukluktaki major depresif atak
  • Bipolar bozukluktaki manik depresif atak
  • Antidepresanlara cevap vermeyen depresif atak 

Kullanım Şekli: Doktorunuz başka şekilde önermediği sürece ilacı sabah akşam bol su ile, bölmeden, çiğnemeden yutunuz. Kendinizi iyi hissetseniz de doktorunuzun onayı olmadan ilacı kullanmayı bırakmayın. İlacın aniden bırakılması sonucu yoksunluğa bağlı olarak bulantı, kusma veya uykusuzluk ortaya çıkabilir. 

Muadil İlaçlar

As-kalmeks, Cizyapine, Gyrex, Keday XR, Ketap, Ketidose, Ketilept, Ketinel, Ketya, Quelept, Quet,  Serex, Sequa, Seroquel

Yan Etkiler

Cedrina kullanımına bağlı olarak en sık ortaya çıkan yan etkiler baş dönmesi, baş ağrısı, ağız kuruluğu, uyku hali, kilo alımı, kanda kolesterol ve trigliserit artışı, kalp hızında artış, çarpıntı, burun tıkanıklığı, kabızlık, hazımsızlık, halsizlik, kollar ve bacaklarda şişme, aniden ayağa kalkma ile ortaya çıkan baş dönmesi ve bayılma hissi, kan şekerinde yükselme, titreme, kabus görme, açlık, konuşmada zorluk, depresyon, intihar düşüncesi, nefes darlığı, kusma, ateş, hormon düzeylerinde artış ve eklemlerde şişliktir. Daha seyrek görülen yan etkiler arasında ise nöbet, deri döküntüsü, yutkunmada güçlük, huzursuz bacak sendromu, diyabet kötüleşmesi, Nöroleptik Malign Sendrom, sarılık, göğüslerde şişme ve hassasiyet, adet düzensizliği, uykuda konuşmak, karaciğer testlerinde artış, pişik, kas ağrısı ve Stevens-Johnson Sendromu yer almaktadır.

Fiyat

Cedrina 100 mg 30 tablet ilacın 2019 güncel satış fiyatı 51.04 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

Eğer uyku ilacı olarak kullanacaksanız uzun salınımlı “xr” versiyonu uyku getirmez. ciddi anlamda kilo aldırma potansiyeli olan bir ilaçtır fakat uyku konusunda gerçekten iyidir. bütün ilaçlar gibi bir hekim tarafından reçete edilmeden kullanılmamalıdır.

https://eksisozluk.com/entry/98619131

İçki içmediğim veya çok kötü hissettiğim gecelerde uyuyabilmek için kurtarıcım olan ilaç. Yaklaşık 1 senedir düzenli sayılabilecek düzeyde kullanıyorum. tek yan etkisi sabah uyanınca yarım saatliğine kendimi mal gibi hissediyorum. 

https://eksisozluk.com/entry/98615289

Yazar Hakkında
Toplam 91 yazı
Dr. Durmuş Ö.
Dr. Durmuş Ö.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...
Şunlar da ilginizi çekebilir
Benical Cold Şurup Nedir? Muadilleri
Secita Nedir? Muadili ve Yan Etkileri
Eritretin krem ve jel Nedir?
Katarin Nedir? Etkiler ve Kullanıcı Yorumları

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara