Tüm Saç Renkleri


Evlilik Siteleri

Nac Efervesan Tablet Nedir?

Nac tablet halk arasında balgam söktürücü olarak bilinen mukolitik ilaçlar grubunda bulunmaktadır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak hava yollarında oluşan yoğun kıvamlı balgamın yumuşatılmasını ve atılmasını sağlayarak solunum yollarını temizler. Balgam oluşumunu azaltır.

Nac Etken Maddesi

Konuda Yer Alan Başlıklar

Köpek Dünyası

Nac ilacı her bir tabletinde 600 mg asetilsistein etken maddesi içermektedir. Asetilsistein hava yollarında bulunan mukus salgısı içerisindeki protein bağlarını parçalayarak yumuşamasını ve vücuttan atılmasını sağlar.

Nac Efervesan
Nac Efervesan Tablet

Nac Kullanım Alanları

Nac ilacının temel kullanım alanı bronşiollerde salgı bozukluklarına bağlı oluşan sorunları ortadan kaldırmaktır. Bronkopulmoner hastalıklarda, solunum yolu enfeksiyonlarında balgam atılımını kolaylaştırır ve tekrar oluşumunu azaltır. Mukolitik etkisinin dışında Nac ilacı yüksek doz parasetamol kullanımına bağlı zehirlenmelerde antidot olarak kullanılmakta ve oluşabilecek karaciğer hasarına karşı korumaktadır.

Kullanım şekli: Nac efervesan tableti bir bardak suda eriterek bekletmeden içiniz. Doktorunuz başka şekilde önermediği sürece günlük kullanım 1-2 tablettir. Günde 4-5 tabletten fazla ilaç kullanılmamalıdır. İlacın bol su ile kullanılması etkisini destekleyecektir.

Uyarı: Astım, ülser, siroz, epilepsi hastaları ve ileri derece böbrek veya karaciğer yetmezliği olanlar ilacı doktor onayı ve gözetimi olmadan kullanmamalıdır.

Muadil İlaçlar

Acetylcystein, Act, Alles, Asist, Astein, Bronpax, Cinetix, Cisteil, Edasist, Expecdin, Exsistin, Extal, Farmasist, Mentonex, Mentopin, Mucinac, Mucocure, Mucolator, Muconex, Mucostop, Mukolatin, Mukozero, Oxxa, Sistecs, Traktus, Xpecto

Yan Etkiler 

Nac ilacı kullanımına bağlı seyrek olarak alerjik reaksiyonlar, nefes darlığı, ağızda iltihap, mide bulantısı, mide yanması, kusma ve ishal gibi yan etkiler görülmektedir. Çok seyrek olarak ise ateş, kanama ve şok gibi yan etkiler de bildirilmiştir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra dilde, dudaklarda, boğazda şişme, deride kızarıklık ve döküntü, nefes almakta zorluk, baş dönmesi ve çarpıntı gibi etkilerin görülmesi ilaç içerisindeki bir maddeye alerjiniz olabileceğini gösterir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda ilaç kullanımını bırakarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Fiyat

Nac 600 mg 20 efervesan tabletin 2020 güncel satış fiyatı 18.97 TL’dir.

Zara hediye çeki
Yazar Hakkında
Toplam 59 yazı
Dr. Durmuş Ö.
Dr. Durmuş Ö.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...
Şunlar da ilginizi çekebilir
Paxera Nedir? Kullanıcı yorumları
Tears Naturale Göz Damlası Nedir?
Terkur Krem Nedir?
Efercal Nedir? Etkileri ve Kullanımı

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara