Tüm Saç Renkleri


Evlilik Siteleri

İmuran Nedir? Kullanıcı Yorumları

İmuran vücutta bağışıklık sistemini baskılamak amacıyla kullanılan immunsupresif grubu ilaçlardan biridir. Savunma sisteminin vücut hücrelerine saldırması sonucu ortaya çıkan başta romatizmal hastalıklar olmak üzere birçok otoimmün hastalığın tedavisinde reçete edilmektedir.

İmuran Etken Maddesi

İmuran her bir tabletinde 50 mg azatioprin etken maddesi içermektedir. Azatioprin bağışıklık hücrelerini baskılayarak iltihaplı yanıtın azaltılmasını sağlar.

İmuran Kullanım Alanları

İmuran temelde bağışıklık sisteminin yanlış veya fazla tepki oluşturduğu durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Genellikle kortizon tedavisine ek olarak reçete edilmekte ve tedavide ihtiyaç duyulan kortizon miktarını azaltmaktadır. İlacın başlıca kullanım alanları şu şekildedir:

İmuran
İmuran
  • Organ nakli sonrası doku reddini azaltmak
  • Romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) tedavisi
  • Sistemik lupus eritematozus tedavisi 
  • Pemfigus (pemfigus vulgaris) tedavisi
  • Otoimmun hemolitik anemi
  • Polyarteritis nodosa tedavisinde

Kullanım Şekli: İmuran ilacını doktorunuzun belirlediği doza uygun olarak her gün aynı saatte tercihen tok karnına içiniz. İlaç etkisinin bozulmaması açısından tableti kırmadan, çiğnemeden, ağızda bekletmeden bol su ile yutunuz.

Uyarı: İmuran tedavisi bazı potansiyel riskleri barındırmaktadır. Tedavi süresince düzenli kontroller ve hasta-hekim uyumu potansiyel risklerin kontrol altına alınabilmesi için son derece önemlidir. Kontrollere uyum sağlayamayacak hastalara reçete edilmez.

Muadil İlaçlar

Azathioprine

Yan Etkileri

İmuran kullanımına bağlı olarak en sık bulantı, mide ağrısı ve ishal gibi yan etkiler görülmektedir. Bununla birlikte kan değerlerinde düşüklük, ciltte alerjik döküntüler, ateş, morarma, ışık hassasiyeti, kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, eklem ağrısı, ritim düzensizliği, baş dönmesi ve bayılma hissi raporlanan diğer yan etkiler arasında yer almaktadır.

Fiyat

İmuran 50 mg 100 tablet ilacın 2019 güncel satış fiyatı 78.82 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

1 yıldır kullanıyorum hayatımda hiç sivilce sorunu yaşamayan ben ilacı kullandıktan sonra yüzümün her yerinde sivilceler çıkmaya başladı .

Bu ilaç bağışıklık sistemine reset attığı için, kullanırken hastalıklara ve dışardan gelebilecek tehlikelere daha da dikkat edilmesi gerekir.

Cell cept kullanmayı bir şekilde bırakmak zorunda kalan bünyelere verilen bağışıklık bastırıcı organ nakli ilacıdır.

https://eksisozluk.com/entry/65179867

Zara hediye çeki
Yazar Hakkında
Toplam 59 yazı
Dr. Durmuş Ö.
Dr. Durmuş Ö.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...
Şunlar da ilginizi çekebilir
Paxera Nedir? Kullanıcı yorumları
Tears Naturale Göz Damlası Nedir?
Terkur Krem Nedir?
Efercal Nedir? Etkileri ve Kullanımı

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara