Tüm Saç Renkleri


Evlilik Siteleri

Yenidoğan Bebeklerde Reflü

Yenidoğan bebeklerde birkaç gün sonra kusmalar meydana gelebilir. Bebeğin kusması annenin korkulu rüyası olsa da korkulacak bir durum söz konusu değildir. Özellikle bebek doğduktan 3 ile 10 gün arasında kusma başlar. Peki, bebeklerde kusma ne zaman biter merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız kusma kaç ay devam eder yazımızı okumalısınız.

Yenidoğan bebeklerde kusma meydana gelebileceği gibi kusmayan bebeklerde var. Fakat bebekler emme ve beslenme sonrasında sızıntı şeklinde kusuyorsa bu herhangi korkulacak bir şey olmadığına işaret eder. Çünkü bebekler ağzında kalan sütü çıkarıyor olabilir ya da kesik süt şeklinde kusuyorsa fazla gelen sütü geri çıkarıyordur. Bu tür kusmalarda 1 ay ile 3 ay arasında kusma duraklayacaktır. Bu tür kusmalarda bebek iyi kilo alıyor, herhangi bir ateş, ishal ve huzursuzluk söz konusu değilse korkmayın.

Köpek Dünyası
reflülü bebekler için özel olarak geliştirilen yataklar

Yeni Doğan Bebeklerde Reflü nedenleri

Korkulacak durumlar ise bebekte reflü olması. Reflü olan bebeklerin mide boruları tam gelişmediği için mide kaslarında kasılma meydana gelir. Bebekler bundan dolayı mama veya anne sütünü çıkarır. Bu tür bebeklere dikkat etmek gerekir. Bebekte ateş, kilo kaybı, huzursuzluk söz konusu olduğunda doktor muayenesi gerekir.

Reflülü Bebeklerde Neler Yapılır

Reflü olan bebekler emdikten sonra 10 dakika kadar dik tutulmalı, gazı çıkarılmalıdır. Beşiğe yatırıldığında ise bebek yan yatırılarak herhangi bir kusma olasılığına karşı önlem alınmalı.

Reflü bebekleri özel mamalar ile beslenmelidir. Bebeklerde reflü eğer anne tarafından ek gıdaya geçildiğinde dikkat edilirse 6 ay ile 1 yaş arasında biter. Bu süreç doktor gözetiminde olmalıdır.

Diğer bir yandan bebek iltihaplanmalardan, ateş ve gribal enfeksiyonlardan dolayı kusabilir. Bu durum ise doktor gözetiminde ilaçlarla tedavi edildiğinde son bulacaktır.

Zara hediye çeki
Yazar Hakkında
Toplam 11 yazı
Hatice Kopargil
Hatice Kopargil
Şunlar da ilginizi çekebilir
Bebeklerin Kusmasının Nedenleri
Rehber: Bebeklerin Ağlama Nedenlerine Çözüm Yolları
Bebeklerin Kusması İyi Midir? Neler Yapılmalı
Yenidoğan Bebek İhtiyaç Listesi

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara