Tüm Saç Renkleri


Evlilik Siteleri

Acnedur Merhem Nedir?

Acnedur sivilce ve diğer cilt enfeksiyonlarında reçete edilen Tetrasiklin grubu antibiyotiktir. İlaç yeni ortaya çıkan veya daha önceden var olan sivilcelerin içerisine nüfuz ederek iltihabı ortadan kaldırır ve lezyonlu bölgedeki kızarıklığı giderir. 

Acnedur hekim tavsiyesi ile alınabileceği gibi eczaneden reçetesiz olarak da temin edilebilir.

Köpek Dünyası

Acnedur Etken Maddesi

Acnedur merhem 1 gramında 30 mg (%3 oranında) Tetrasiklin HCl etken maddesi içermektedir. Aynı isimli antibiyotik ilaçlar grubunda yer alan etken madde ciltte bakterilerin çoğalmasını engelleyerek enfeksiyonları tedavi eder.

Acnedur Merhem

Acnedur Kullanım Alanları

Acnedur bakteri kaynaklı iltihaplı sivilcelerin gerilemesini ve ortadan kalkmasını sağlarken yeni sivilce oluşumunu engeller. Bunun yanı sıra bazı cilt enfeksiyonlarında da reçete edilmektedir.

Diğer topikal antibiyotikler ile karşılaştırıldığında Acnedur granülom oluşturan ve iz bırakma eğiliminde olan “Propionibacterium acnes” kaynaklı sivilcelerin tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. 

Kullanım Şekli: İlaç uygulanacak cilt bölgesi ılık su ve sabun ile temizlendikten sonra az miktarda merhem parmak ucuyla masaj yaparak uygulanır. Doktorunuz başka şekilde önermediği müddetçe ciltteki sivilcelerin şiddetine göre günde 1-3 kez uygulanabilir.

Uyarı: İlaç etkisini göstermeye 4-6 hafta sonrasında başlar. Kullanmaya başladıktan kısa süre sonra olumlu sonuç alınamaması veya sivilcelerde artış görülmesi durumunda ilacı kullanmayı bırakmayınız.

Muadil İlaçlar

Acnesilex, Imex, Ipurex, Noacne

Yan Etkileri

Acnedur kullanımına bağlı olarak en sık ortaya çıkan yan etkiler ciltte kızarıklık ve ağrıdır. Bunun yanı sıra seyrek görülen yan etkileri ise deri renginde açılma, yanma, kaşıntı ve kuruluktur.

Tetrasiklin antibiyotiklerin gebelikte kullanılması ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Fakat Acnedur yüksek dozlarda kullanıldığında dahi ciltten emilerek kan dolaşımına geçemez. Bundan dolayı hekim tarafından uygun görülmesi durumunda Acnedur gebelikte kullanılabilir.

Uyarı: Acnedur merhemin göz çevresine, dudaklara, ağız içerisine ve açık yaralı bölgelere temasından kaçınınız.

Fiyat

Acnedur %3 20 mg merhem 2019 güncel satış fiyatı 35.73 TL’dir.

Zara hediye çeki
Yazar Hakkında
Toplam 54 yazı
Dr. Durmuş Ö.
Dr. Durmuş Ö.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...
Şunlar da ilginizi çekebilir
Prednol Nedir?
Andorex Gargara Nedir?
Meteospasmyl Nedir?
Exocin Damla Nedir?

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara