Tüm Saç Renkleri


Evlilik Siteleri

Kenacort A Merhem Nedir? Kullanıcı Yorumları

zamedya

Kenacort zayıf etkiye sahip, kortikosteroid grubu bir ilaçtır. Ağız içerisinde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan lezyonların tedavisinde kullanılır. Hekim tarafından reçete edilebileceği gibi eczanelerden reçetesiz olarak da alınabilir.

Uyarı: Kortikosteroid grubu ilaçların yüksek doz ve bilinçsiz kullanılması ciddi sorunlara yol açabilir.

Köpek Dünyası

Kenacort A Etken Maddesi

Kenacort A merhem her 1 gr’ında 1 mg (%0.1) triamsinolon asetonid etken maddesi içermektedir. Kortikosteroidler deri tahrişini ortadan kaldırarak iltihabın kurutulmasını sağlar. Egzama ve kaşıntı tedavisinde bu grup ilaçlar sıkça reçete edilir.

Kenacort

Kenacort A Kullanım Alanları

Kenacort aft, ülser, takma diş kaynaklı diş eti yarası, cerrahi veya travmatik yaralar gibi ağız içerisinde oluşan iltihabı ve ülseratif lezyonların tedavisinde kullanılmaktadır. İlk kullanımla birlikte ağız yaralarına bağlı ağrı ve acıyı ortadan kaldıran ilaç birkaç kullanımdan sonra tamamen iyileşme sağlamaktadır. Enfeksiyon (bakteri, mantar, virüs) kaynaklı lezyonların tedavisinde kullanılmaz.

Kullanım şekli: Kenacort yaranın üzerine ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Genellikle etkisinin uzun sürmesi için gece yatmadan önce kullanılsa da şiddetli lezyonların tedavisi için gün içerisinde temiz ağıza 2-3 kez uygulanabilir.

Muadil İlaçlar

Piraldyne ağız yaralarının tedavisinde kullanılan bir diğer ilaçtır.

Yan Etkileri

Kenacort merhem düşük dozlarda kullanıldığından dolayı sık karşılaşılan bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bunun dışında kortikosteroid ilaçlar metabolizma üzerinde değişikliklere yol açar ve böbreküstü bezinin çalışmasını baskılayabilir.

Uyarı: İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içerisinde olumlu etki görülmezse doktorunuza başvurun. Çocuklarda 5 günden uzun süre kullanılmamalıdır. Gebelikte “C” kategorisi ilaçtır ve zorunda kalınmadığı sürece kullanılmaz.

Fiyat

Kenacort A orabase % 0.1 5 g merhemin 2019 satış fiyatı 9.60 TL’dir.

Yazar Hakkında
Toplam 78 yazı
Dr. Durmuş Ö.
Dr. Durmuş Ö.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...
Şunlar da ilginizi çekebilir
Tetradox Nedir? Muadili Yan Etkileri ve Kullanların Yorumları
Dermovate Krem ve Saç Losyon Nedir? Muadili ve Kullananlar
Ecopirin Nedir? Kullananlar ve Muadili
Silverdin Krem Nedir? Etkileri ve Kullanlar

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara