Tüm Saç Renkleri


Evlilik Siteleri

Cymbalta Nedir? Yan Etkileri ve Kullacı Yorumları

Cymbalta Serotonin-Norepinefrin Geri Alım İnhibitörü (SNRI) grubuna ait antidepresan türü ilaçtır. Beyinde Serotonin ve Norepinefrin yıkımını engelleyerek etki gösteren Cymbalta depresyon, anksiyete ve kronik ağrı tedavisinde reçete edilmektedir. 

Cymbalta Etken Maddesi

Konuda Yer Alan Başlıklar

Köpek Dünyası

Cymbalta her bir kapsülünde 30 mg Duloksetin etken maddesi içerir. Duloksetin’in yer aldığı SNRI grubu antidepresanlar genellikle ilk tercih olan SSRI grubu antidepresanların yetersiz kaldığı durumlarda tercih edilir. Etkileri daha hızlı ortaya çıkar ve daha güçlüdür. 

Kaynak: @findingmyzenagain

Cymbalta Kullanım Alanları

Cymbalta beyinde kimyasal dengesizliklerin sebep olduğu depresyon ve anksiyete gibi durumların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra Cymbalta ve diğer bazı antidepresanların özelliği ağrının hissedilmesini azaltmasıdır. Bu özelliği ile Fibromiyalji ve Diyabetik nöropati gibi durumlarda oluşan ağrıların günlük hayatı olumsuz etkilememesi amacıyla reçete edilebilir.

Kullanım şekli: Cymbalta doktorun belirlediği doza uygun şekilde 1 bardak su ile kapsülü parçalamadan yutulur. Aç veya tok olunması ilacın etkisi bakımından fark oluşturmamaktadır.

Cymbalta Muadilleri

Doletin, Dosetia, Dulaxat, Dulester, Duxet, Duloxx

Yan Etkileri

Cymbalta kullanılmaya başlandığında tansiyon düşüklüğü, ayağa kalkınca baş dönmesi ve şuur bulanıklığı gibi durumlara sebep olabilir. Dikkat gerektiren işlerde çalışıyorsanız doktorunuza bu durumu bildirmeniz gerekmektedir.

Cymbalta ilacının en sık karşılaşılan yan etkileri yorgunluk, ağız kuruluğu, mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, yutma güçlüğü, görme bulanıklığı gibi hafif belirtilerdir. Bu etkiler kısa bir süre içerisinde kendiliğinden azalacaktır. 

Daha ciddi yan etkileri ise halüsinasyon, koma, çarpıntı, baş dönmesi, titreme gibi durumlardır. Bu gibi belirtiler görüldüğünde doktorunuza başvurunuz. 

Uyarı: İlacın aniden kesilmesi uyku problemi, anksiyete, öfke, nöbet gibi yoksunluk belirtilerine sebep olabilir. Doktorunuzun onayı olmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız.

Fiyat

Cymbalta 30 mg 28 kapsül 2019 satış fiyatı 47.31 TL’dir.

Zara hediye çeki
Yazar Hakkında
Toplam 59 yazı
Dr. Durmuş Ö.
Dr. Durmuş Ö.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...
Şunlar da ilginizi çekebilir
Paxera Nedir? Kullanıcı yorumları
Tears Naturale Göz Damlası Nedir?
Terkur Krem Nedir?
Efercal Nedir? Etkileri ve Kullanımı

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara