Tüm Saç Renkleri


Evlilik Siteleri

Oroferon Nedir – Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Oroferon demir eksikliğine bağlı ortaya çıkan halsizlik, solukluk, çabuk yorulma ve kan değerlerinin düşüklüğü gibi durumlarda sıkça reçete edilen ilaçtır.

Oroferon Etken Maddesi

Oroferon her bir tabletinde 270 mg Ferröz Sülfat etken maddesi içerir. Bir demir bileşiği olan etken madde 80 mg demir içerir. Ferröz demir bileşiklerinin emilimi Ferrik bileşiklerden daha iyi olduğundan Oroferon’un kana geçme miktarı fazladır.

Oroferon Kullanım Alanları

Oroferon vücudun demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Kan hücrelerinin yapımı için demir bileşiği gereklidir. Besinlerle demir alımı yetersizliğinin tolere edilebilmesi için Oroferon kullanılır.

Kan kaybı, adet kanaması, gebelik ve emzirme gibi durumlarda demir gereksinimi artar. Bu eksikliğin anemiye sebep olmaması için hekimler tarafından demir takviyesi reçete edilir.

Oroferon Muadilleri

Oroferon ile aynı etken maddeye sahip bir diğer depo demir ilacı ise Tardyferon’dur.

Yan Etkiler

Demir vücut için gerekli olduğu kadar yüksek dozlarda zehirleyici bir bileşiktir. Demir ilaçları doktorun tavsiye ettiği dozda kullanılmalıdır.

6 yaş altı çocuklarda tek bir tablet günlük dozu aşabileceğinden dolayı kullanılamaz. Doz aşımı olduğunda veya nefes darlığı, kızarıklık, fenalaşma, yanma gibi etkiler görüldüğünde ilacın kullanımını keserek vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Oroferon ilacının sık görülen yan etkileri genellikle tedavinin başlangıcında ortaya çıkar ve zamanla kaybolur. Sık görülen yan etkiler şu şekildedir:

  • Kabızlık, şişkinlik
  • Karın ağrısı, bulantı
  • İshal
  • Dışkı renginde değişiklik

İlacın seyrek görülen daha ciddi yan etkileri ise kusma, kaşıntı, döküntü, mide enfeksiyonu ve gırtlak ödemi gibi durumlardır.

Fiyat

Oroferon 30 tablet 1 kutu ilacın 2019 satış fiyatı 18.72 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

Gebelik ve emzirme gibi demir ve folik asit ihtiyacının arttığı durumlarda ve hafif demir eksikliği anemilerinde kullanılan ilaçtır.

Demir eksikliği tedavisi ilacı. özellikle aç kullanılması mümkünse yemekten 1 saat önce alınması gerekir. en az 3 ay kullanmak şart, tabii durumun stabil olarak iyi kaldığını istiyorsak 6 ay net kullanmak lazım.

https://eksisozluk.com/entry/88387415

Zara hediye çeki
Yazar Hakkında
Toplam 56 yazı
Dr. Durmuş Ö.
Dr. Durmuş Ö.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...
Şunlar da ilginizi çekebilir
Efercal Nedir? Etkileri ve Kullanımı
E vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?
Coldaway C Nedir?
Levothyrox Nedir Etkileri Kullanıcı Yorumları

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara