Tüm Saç Renkleri


diş beyazlatma yöntemleri

Organik ve Doğal Saç Boyası Hakkındaki Gerçekler

Son yıllarda saç boyalarında var olan kimyasalların zararları üzerinde pek çok bilimsel araştırma yayınlandı. Uzun süre kullanımda bu kimyasalların saç derisi ve saç yapısında zayıflama ve pullanmalar yaptığını biliyoruz.

Saç boyasında en çok kullanılan zararlı kimyasallar Amonyak;
Bunun dışında;

Paraben ( Bakteri oluşumunu engellemek için kozmetik sektöründe kullanılan koruyucu bir madde)
SLS (Kimyasal olarak hiç bir temizlik etkisi olmayan ancak fazlaca köpürme işine yarayan sodyum laureth/ loril sülfat (sles/sls) ürünü )
Resorsinol (Rezorsinol, C₆H₄ (OH) ₂ formülüne sahip organik bir bileşik )

Uzm Doktor Birnur Aral‘ında belirttiği gibi kına dışında mağaza ve Kuaförlerde kullanılan ve satılan tüm saç boyalarında mutlaka kimyasal maddelerin bulunduğu gerçeğini göz ardı etmeyelim.

Organik ( saç şampuanı olarak piyasada satılan ya da doğal katkısız ) adı altındaki saç boyalarının içeriğinde organik içerikli yağlar olduğunu ancak yine de kimyasalların kullandığını söyleyebiliriz.

Aynı Şekilde Paketlemede‘de tamamen doğal ve organik içerikler’de bulunmadığı gibi FDA, kozmetik ürünlerini Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası ve Adil Ambalajlama ve Etiketleme Yasası ile düzenlemekte ve bunların hiçbiri “organik” terimini tanımlamamaktadır.

Özetle, Dr. Aral kına olmayan ve organik veya doğal olduğunu iddia eden saç boyalarının işe yarayabilmesi için mutlaka sentetik maddelerin kullanılması gerektiğini belirtmekte.

Önemli: Saç boyasının güvenli olması için organik veya doğal olması gerekmez ve saçınızı renklendirmek konusunda hem sağlıklı hem de çevre bilincine sahip olan Vegan Saç boyalarını kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 5295 yazı
admin
admin
2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.
Şunlar da ilginizi çekebilir
Benical Cold Şurup Nedir? Muadilleri
Tonik Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Cilt Tipleri İçin Uygundur?
10 Soruda Diş İmplant Tedavisi
Ünlülerin Kullandığı Saç Boyası Markaları Nelerdir?

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara