Tüm Saç Renkleri

Moda’da Yeni Trend: Sürdürülebilirlik ve Ekoloji

Tüm dünyada çevre bilinci artarken tüketicinin bu bilinç ile tüketim tercihlerini değiştirdiği moda markaları tarafından da gözlemleniyor. Gelecek yılın Moda Trendlerinin yayınlandığı ve dört hafta süren defilelerde New York, Londra, Milano ve Paris’te gördüğümüz yeni akımın çevreci ve sürdürülebilirlik üzerine geliştiği moda editörleri tarafından okuyucularına aktarılmakta.

New York’ta 10 Eylül’de, Gabriela Hearst bir ilke imza atarak karbonsuz moda defilesini yaptı. İki gün sonra ise Gucci Karbon emisyonuna nedenolmayan bir defile yayınlayacağını  ve faaliyetlerinden ve tedarik zincirinden gelen tüm karbon emisyonlarını dengeleyeceğini açıkladı.

Kurabiye Fincan
Karbon atıksız Moda tasarım Elbise

Yine Gucci markasının ana grubu tüm markaları arasında tam karbon salınımını ve sera gazı emisyonlarını 2025 yılına kadar yüzde 50 oranında azaltmayı taahhüt etti. 

Şu anda giydiğimiz her kıyafetin neredeyse %90’ının plastikten üretilen dolayısı ile doğaya zararlı , karbon salınımına neden olan ve çevreye olumsuz bir atık oluşturan malzemelerden yapılmakta.

5.000 yıllık çin Tekstik Teknikleri

Ancak özellikle bu sene pek çok moda markası geri dönüştürülebilir ve daha az plastik’ten oluşan yeni tekstil ürünlerini geliştirmeye başladığını ve doğaya daha çok önem vereceklerini belirtmekte. Çin moda endüstrisinde 5.000 yıllık moda tekniklerinin geri dönüşü dikkat çekiyor.

Güney Çin’in etnik Miao azınlığının geleneksel esnafları ile İtalyan markası Marni arasındaki işbirliği dikkat çekiyor.  5.000 yıllık teknikler ile üretilen sanat formları nakış, dantel, plise ve gümüş başlıkların kullanılacağının açıklanması da oldukça ilginç bir gelişme.

Mezuniyet Balo Abiye Gece Elbiseleri
Yazar Hakkında
Toplam 5680 yazı
admin
admin
2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara