Tüm Saç Renkleri

Düzene Başkaldırı: Hippi Modası

Hippi Hareketi, tüketim toplumuna karşı çıkışı ve doğal yaşama geri dönüşü savunur. Hippi Modası da bu alternatif bir yaşam tarzını benimseyen kişilerle birlikte ortaya çıkmıştır. Hippiler genellikle doğal kumaşlar giyer, saçlarını uzatır ve el yapımı aksesuarlar kullanırlar.

Hippiler, topluma karşı memnuniyetsizliklerini kıyafetleri ile ifade etmeyi seviyorlardı. Aynı zamanda çevrecilik ve şiddet karşıtlığı gibi kavramları giysilerinde de yansıtıyorlardı. Örneğin seri üretim malları yerine doğal ya da kendi yaptıkları ürünleri kullanıyorlardı. Aynı şekilde barış sembolü de kolye ve desen olarak her yerdeydi.

Köpek Dünyası

Çevreci Moda Anlayışı

Bir moda stili olarak adlandırılsa da ana akım modadan oldukça kopuktu. Hatta doğaya kayıtsız kalan sektörü protesto ediyordu. Buna rağmen moda dünyasını derinden etkiledi. Geri dönüştürülmüş kıyafetleri ve ikinci el kullanımını teşvik etti. Kendi kıyafetlerini ve tasarımını yapma da yaygınlaştı. Modada bireyselcilik savunuldu. Kendi tişörtünü boyama, kendi kıyafetlerini dikme ve kendi takılarını yapma modası başlatıldı.

Hippi Giyim Tarzı

Hippi modasında hem kadınlar hem de erkekler rahat ve salaş kıyafetleri tercih ederler. Bol gömlekler ve elbiseler en çok kullanılan parçalardır. Renkli ve çiçekli desenler de hippi giyiminde çok yaygındı. Saç aksesuarı olarak da gerçek çiçekler takılıyordu. Yine aynı şekilde saç bantları da hippi hareketin sembollerinden biriydi.

Hippi stili aynı zamanda etnik kıyafetleri de içeriyordu. Çoğunlukla Yerli Amerikalıların kıyafetlerinden esinleniliyordu. Genç kızlar daha çok etnik desenli etek ve elbiseler giyiyorlardı. El yapımı, etnik dokuma çantalar kullanılıyordu. Erkekler ise beyaz bol gömlekler, panço hırkalar ve düz sandaletleri tercih ediyordu. Erkekler arsında batık boya tişörtlere de ilgi vardı. Püsküllü süet ceketler hem erkek hem kadınlar tarafından giyiliyordu. Aslında püstüller hemen hemen her şeyde vardı.

Hippi tarzı günümüzde de etkisin sürdürmektedir. Özellikle festivallerde sıkça rastlanır. Gündelik hayatta ise yaz aylarında etkisi daha fazla görülür. Hippi tarzı elbiseler ve el çantaları yazlık bölgelerde hala popülerdir.

Saç ve Makyaj

Hippiler olabildiğince doğallıktan yanadırlar. Saçlarını salar ve dağınık bırakırlar. Doğal saç renklerini kullanmaya devam ederler. Saç bantları hippi denilince ilk akla gelen şeylerden bir tanesidir. Bandanalar da hippi tarzının önemli bir parçasıdır. Hippiler, olabildiğince az makyaj yaparlar. Ve elbette bunlar geri dönüştürülebilir ürünler olmalıdır. Bakım için de organik ürünler kullanılır.

Mezuniyet Balo Abiye Gece Elbiseleri
Yazar Hakkında
Toplam 5675 yazı
admin
admin
2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.
Şunlar da ilginizi çekebilir
2019 Sonbahar Modası
2019 Kış Modası
Halloween – Cadılar Bayramı Kostümleri ve Elbiseleri
Mercedes Benz Rusya Moda Haftası İlginç Defileler ile Başladı

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara