Tüm Saç Renkleri

Türkler’in En Çok Sevdiği Tatlılar

Türkiye dünya tatlı kültürüne pek çok özel tarifler kazandıran özel bir konumda. Bu alanda Fransızlar’ın Çikolatalı suflesi ne kadar tanınıyor ise Türklerin’de Antep fıstıklı baklavaları o kadar çok tanınıyor. Türkler sütlü tatlılar’da son derece başarılı tarifler çıkarmakla birlikte farklı kültürlerin sentezlenmesi ile birlikte hamurlu ve özellikle şerbetli tatlıları ile ün kazanmıştır. Bu tatlıların pek çoğu sadece ülkemizde tanınmakla birlikte bir kaç özel tatlının Yurt dışında satıldığı, üretildiği hatta yabancı ev kadınlarının evlerinde tatlı tariflerini uyguladıklarını görmekteyiz.

Dünyada En çok Tanınan Türk Tatlıları

Tütkiye’nin geleneksel tatlıları anadolu’da daha çok ev hanımlarının bayramlarda ve özel günlerde yaptığı tatlılar ile şekillenmiştir. Özellikle Antep, Hatay, Mersin, Kayseri yörelerinin geleneksel tatlıları önce tüm Türkiye’ye sonrasında ise tüm dünyaya yayılmıştır. Aşağıda hem Türk tatlılarını hem de bir kaç tane  lezzetli tatlı tarifleri ‘ni sizlere aktarmaya çalışacağım.

Baklava

Dini bayramlarda ( Özellikle Kurban ve Şeker bayramında ) geleneksel olarak her evde yapılan hamur, şerbet ve ceviz ( Antep Fıstığı ) oluşan bir tatlıdır.

Türk Baklavası

Aşüre

Özellikle aşure ayında yapılan içerisinde Nohut, buğday, kuru üzüm, fasulye, kayısı, fıstık, ceviz, nar gibi pek çok farklı doğal malzemenin eklenerek yapılan harika bir sütlü tatlı

Aşure Tatlısı

Kazandibi

Türklerin en sevdiği tatlılardan birisidir. Rivayete göre Osmanlı döneminin İstanbul’un muhallebicileri Sütlü muhallebi ve tavuk göğsünün tencere dibini kullanması sonrasında ortaya çıktığı ve kazan dibinden ilk bahsedenin ise Mahmud Nedim olduğunu belirtelim.

Kazandibinin layıkıyla yapılması için iyi malzemeler ve doğru bir tarif gerekmektedir. Ben internette özellikle sadece tatlı tarifleri konusunda uzmanlaşmış olan Lezzetlitatlitarifleri sitesini takip ediyorum. Kazandibi tarifi de yine bu siteden sizlere ileteceğim.

Ekmek kadayıfı ve Kazan dibi , Tatlıcılarda en çok bulunan ve Türklerin yemekten sonra en çok tercih ettiği tatlılar arasındadır. Her iki tatlı’da rahatlıkla evde yapılabilir ve ustalaştıktan sonra sürekli yapmak isteyeceğiniz tatlılardandır.

Ekmek Kadayıfı

Ekmek Kadayıfı Afyonkarahisar ile özdeşleşen şerbetli bir tatlıdır. Tercihe göre yoğun şerbetli ve çekerli yada Light dediğimiz hafif şerbetli ve az çekerli kıvamlarda yapılabilir. Ekmek Kadayıfının Afyon ile özdeşleşmesinin en büyük nedeni üzerine mutlaka bol kaymak ile servis edilmesidir ki Türkiye’deki en güzel kaymak Afyon’da üretildiğinden Ekmek Kadayıfı’da Afyon ile özdeşleşmiştir ancak Kütahya’da da çok başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Ekmek Kadayıfının kendisini hazır alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Yine Lezzetlitatlitarifleri sitesinden sizlere özellikle şerbetinin çok güzel lezzet verdiği Ekmek kadayıfı tarifi  vereceğim.

Mezuniyet Balo Abiye Gece Elbiseleri
Yazar Hakkında
Toplam 5604 yazı
admin
admin
2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara