Tüm Saç Renkleri

Kara Merham Nedir: İhtiyol pomad ve Basur

Özellikle basur rahatsızlığında kısa sürede etkisini göstermesi ile tanınan İhtiyol Pomad özellikle cilt problemlerine, basur, sivilce, çıban gibi sorunların tedavisinde etkilidir. Ben basur için özellikle makat bölgesinde kaşınma nedeni ile ortaya çıkan tahriş için bu kremi kullandığımı söyleyebilirim.

Halk arasında Kara Merhem olarak bilinen ihtiyol pomad antiseptik özelliğe sahip bir çeşit kremdir. Bilinen çoğu kreme nazaran renginin siyah olmasından dolayı Kara Merhem olarak bilinmektedir. Sivilcelere iyi geldiği bilinen ihtiyol pomat ayrıca basur tedavisi içinde etkilidir. Kara merhem fiyatı 2019 yılı için yaklaşık 18.00 TL’dir.

1900’lü yıllarda deri hastalıklarında yaygın olarak kullanılan kara merhem 2004 yılında Amerikan İlaç Dairesi tarafından yasaklanmıştır.

Kara Merhem Etken Maddesi

Kara Merhem etken maddesi olarak ihtiyol ve lanolin kullanılmaktadır. Kremin %80’ini ise vazelin oluşturmaktadır. Ayrıca bazı bitki özlerini de içerisinde bulundurduğu bilinmektedir.

Formül: 20 gr
ihtiyol…………………………2,00 g.
lanolin susuz……………. 2,00 g.
katı vazelin………………16,00 g.

Kara Merhem Etkileri

Özellikle basur tedavisinde ve iltihaplı sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. Bilinen etkileri kısaca:

 • İltihaplı sivilce ve çıban tedavisi
 • Cilt problemlerinin tedavisi
 • Deride yaşanan döküntüler
 • Egzema
 • Tırnak dönmesi ve tırnak batması
 • Kıl dönmesi
 • Basur
Kara merhem nedeni ile yüzünde delik açılan kanser hastası adam.

Avustralya’nın Brisbane kentinde yüzündeki kanserli dokuyu tedavi etmek için bitkisel tedavi uygulayan ve dokunun bulunduğu yere kara merhem süren bir kişinin şakağında tam iki buçuk santimetre genişliğinde simsiyah bir delik meydana geldi.

Yapılan araştırmada, 55 yaşındaki hastanın yüzündeki kanserli dokuyu iyileştirmek için son dört aydır kocakarı ilacı olarak da adlandırılan ve kan otu adı verilen bir bitkiden üretilen kara merhem kullandığı ortaya çıktı.

Kaynak: Milliyet

Kara Merhem Yan Etkileri

Kara merhemin yan etkileri çok nadirde olsa görülmektedir. Alerjiye bağlı olarak aşağıda yer alan yan etkiler ortaya çıkabilir.

 • Deri üzerinde su toplanması
 • Deri üzerinde iltihap toplanması
 • Deri üzerinde renk değişimi
 • Deri üzerinde kızarıklık ve kaşıntı

Kullanıcı Yorumları

Mezuniyet Balo Abiye Gece Elbiseleri
Yazar Hakkında
Toplam 5604 yazı
admin
admin
2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara