Tüm Saç Renkleri


Evlilik Siteleri

Hamileliğin İlk Günleri ve Erken Belirtileri

Genellikle biz kadınlar adet olmadığımız zaman bunu hamileliğin ilk belirtisi olarak görürüz. Eczanelerde satılan ve idrar yolu ile yapılan hamilelik testleri de 5 dk sürer ve çoğu zaman doğru sonucu vermez. Ayrıca hem kanama yaşamış olabilir ama hamile de olmuş olabilirsiniz ( Bu bir adet kanaması olmayabilir ) Bu gibi nedenlerle hamileliğin ilk günlerindeki erken belirtileri bilmek çok önemlidir. Bu konuda hamileliğin erken dönem ilk belirtileri konu edilecektir.

Sabah bulantıları ve ilerleyen dönemlerde başlayan karın bölgesindeki belirgin büyüme dönemi gelmeden önce, hamileliğin erken dönemlerinde de bazı belirtiler fark edilebilir. Test yapmaya karar verdiyseniz, öncesinde aşağıdaki belirtilerin olup olmadığını da gözlemleyebilirsiniz. İşte, hamileliğin ilk haftalarında hissedilenler…

Köpek Dünyası

Göğüslerde Şişlik ve Hassasiyet

Hamileliğin erken dönemlerinde belirtiler, regl belirtileri ile neredeyse aynı olduğundan, bu ikiliyi ayırt etmek oldukça zordur. Gebe kaldıktan sonraki ilk 1-2 hafta, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, başlayan gebelik ile birlikte çok fazla progesteron ve östrojen hormonları salgılamanızdır. Vücutta yaşanan bu hormonal değişimler, göğüslerde sıvı birikmesine ve adet dönemine göre daha fazla acı hissetmenize de neden olabilir.

Hamilelikte sırt ağrları belirtilerine sıklıkla rastlanır

Sırt Ağrıları ve Kramplar

Hamileliğin ilk haftalarında yaşananlar arasında, pek çok kadının yaşadığı sırt ağrısı ve kramplar oldukça yaygındır. Bu da yine göğüslerde artan hassasiyette olduğu gibi, vücuttaki hormonal dalgalanmalardan ve bir de rahmin büyümeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Kramplar ise, rahminizin ilerleyen günlerde genişlemeye hazırlanmaya başlamasından kaynaklanıyor olabilir.

yaşanan vajinal kanama ile hamilelik belirtisi mi yok sa regl kanamsı mı olduğunun tespit edilmesi önemlidir.

Vajinal Kanama

Adet kanamanız normalden daha kısa, daha uzun ya da kanamalar normalden daha az ya da daha fazla ise, bu durum erken dönem hamilelik belirtisi olabilir. Yumurta döllendikten sonra, ortalama 1 hafta içerisinde rahme taşınır ve bu da vajinal kanamaya neden olabilir. Bu durum, zararsız olsa da, hamilelik ile regl dönemini karıştırmanıza neden olabilir. Bu nedenle, eğer korunmasız ilişki gibi bir durum söz konusuysa, kanamanız olsa bile mutlaka bir gebelik testi yapmanızı öneririz.

Halsizlik ve Yorgunluk

Hamileliğin ilk haftalarında yaşananlar arasında göze çarpan bir diğer belirti de, sanki gün boyunca ayaktaymışsınız gibi hissettiren halsizlik ve yorgunluk hissidir. Bu, vücudun verdiği doğal bir tepkidir ve vücudun ürettiği ekstra hormonlar, enerji eksikliğine neden olabilir. Bu süreçte, kalbiniz de rahme daha fazla oksiyen vermek için daha hızlı pompalanır ve bu da, halsiz hissetmenize neden olabilir.

Hamilelikte göğüs uçlarında koyulaşma hamilelikte ilk belirtiler arasında yer alır.

Göğüs Uçlarında Koyulaşma

Son günlerde meme uçlarınızın daha koyu göründüğünü mü fark ettiniz? Gebelik ile başlayan süreçte artan bazı hormonlar, meme uçlarındaki hücreleri de etkileyerek daha koyu görünmelerine neden olabilir.

Mide Bulantısı

En yaygın erken dönem hamilelik belirtilerinden biridir ancak genellikle en yaygın ve en kesin belirtidir. Sabah saatlerinde artan mide bulantıları giderek varlığını daha fazla hissettirmeye başladıysa, hamile olduğunuzdan şüphelenebilirsiniz.

Zara hediye çeki
Yazar Hakkında
Toplam 5 yazı
Buse
Buse
Profesyonel olarak Moda ve Kozmetik editörlüğü yapan Buse, Kozmetik ve sağlıklı yaşam ile ilgilenmekte. Araştırma ve deneyimleri sonucunda elde ettiği bilgileri Bakımlı Kadın'da bizimle de paylaşıyor.
Şunlar da ilginizi çekebilir
Yazz 24+4 Tablet Nedir?
Bebekler İçin Okunacak Dualar Rehberi
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi
Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara