Tüm Saç Renkleri


Evlilik Siteleri

A’dan Z’ye 2019 Düğün Masrafları

2019’da düğün yapmış bir Damat olarak sanıyorum en iyi düğün maliyetlerini ve toplam masraf listesini en iyi ben bilirim ( Ya da daha doğru bir tabirle Erkek tarafı ) . Konuda güncel fiyatlar ile birlikte A’dan Z’ye tüm düğün masraflarını bulabilirsiniz.

Evlilik başlı başına bir süreç ve bu sürece başladığınızda bir kaç aşamayı öncelikle atlamak zorundasınız. Kız isteme ve Nişan süreci bu aşamaların ilki ve geleneklerimize göre bunlarda tamamen ayrı masraf kalemleri. Biz düğün masraflarından önce bu aşamaları ayrıntıları ile listelediğimiz konular hazırladık. Eğer düğün aşamasına gelmediyseniz bu aşamadan önce hesaplamanız gereken masrafların tamamını aşağıda yer alan konularda bulabilirsiniz.

Köpek Dünyası

Toplamda 2019 fiyatları ile en az harcayacağınız para miktarı:21.000 tl

Son Güncelleme: 25.03.2019

2019 Düğün masrafları listesi

Bu konuda sadece düğün’de yapacağınız masrafların maliyet listesi sıralanmıştır. Bu maliyetlerin altına yada üstüne çıkabilirsiniz.

Son Güncelleme: 17.07.2019

Orta Sınıf iki Ailenin düğün masraflarıdır.

-mobilyalar (bellona yemek, oturma, yatak odaları, mutfak masası, zigon sehpa, portmanto) ……………………………….21 bin tl 
-beyaz eşyalar (arçelik buzdolabı, tv, çamaşır ve bulaşık makineleri, küçük ev aletleri)…………………………………………..12.000 tl
-halı ve perdeler………………………………………………4.500 tl
-diğer ev tekstili (yastık,yorgan,nevresim takımı vs.)…………………………………………………………………3.000 tl
-geline yani bana takılan takılar……………………..32.000 tl
-gelinlik,çiçek,damatlık…………………………………..3.500 tl
-dış çekim……………………………………………………….1000 tl
-düğün masrafları………………………………………….17.000 tl
-ulaşım masrafları……………………………………………3.000 tl
-mutfakta kullanılacak tabak, çanak vs………………6.000 tl
-söz çiçeği, çikolatası vs……………………………………….600 tl
-söz kıyafetlerim………………………………………………….700 tl
-kına gecesi kıyafet ve masrafları………………………….500 tl
-2 aylık ev kirası ve depozitosu…………………………..3.000 tl
-mini balayı………………………………………………………1.000 tl
-doğal gaz, su, elektrik abonelikleri……………………1.000 tl
-nikah masrafları…………………………………………………300 tl
-kuaför……………………………………………………………..1.000 tl
-çeyiz alışverişi………………………………………………….5.000 tl
-davetiye……………………………………………………………..500 tl
-aileler için düğün kıyafetleri………………………………2.000 tl

Gelinlik

3.500 tl (Ortalama)

Gelinliğin kiralanmadığı düşünüldüğünde en düşük fiyatlı gelinlik 2500 TL’den başlıyor ve tahmin edemeyeceğiniz şekilde de artıyor. İkinci el gelinlik almak isterseniz 300 tl ile 600 tl arasında madaCruz gibi sitelerden satın alabilirsiniz. Ancak ikinci el gelinlik almak zorlu bir süreç, beden ölçüsü sorunu var, satıcı ile buluşmak vs. çok uğraştırıcı.

Ortalama gelinlik fiyatları ise hoşunuza gidecek bir gelinlik için en az 3.500 tl’den başlamakta ve özel dikim yaptırdığınızda bu rakam çok rahat 4.000-6.000 tl arasında olmakta.

Ben geçen sene Aysira’dan 4.500 tl’ye satın aldım.

Damatlık

1.500 tl ( Ortalama)

Genellikle damatlıkları kadın tarafı alır, eğer kış aylarında damatlık satın alırsanız çok daha uygun fiyata bulabilirsiniz. Ancak Benim tavsiyem nişan öncesinde ( sonradan damatlık olabilecek ) erkek takım elbise seçmeniz yönünde olacaktır. Böylece nişandan sonra bu takım elbiseyi aldığını yere götürüp damatlık olarak tekrar terci tarafından özel olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz) Tüm bunları ücretsiz yapan firmalar var. Abdullah kiğılı  tüm bunları yapıyor. böylece 1.500 tl’ye hem nişanda hem de düğünde giyebileceği bir damatlığı ayarlayabilmeniz mümkün.

2013-damatlik-modelleri-13

Ayakkabılar

200 tl ( Ortalama )

Özellikle düğün ayakkabısı alacaksanız başına gelen düğün ibaresi ayakkabıyı olduğundan en az 2 kat daha fazla almanıza sebep oluyor.

Mümkünse bunu bildirmeden alışveriş yapmalısınız ki üstünüze gelinmesin. Yine ayakkabılar için de en az 200 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

Gelin Ayakkabılarının Fiyatları 80 tl ile 400 tl arasında değişiyor. Bu arada bütçeniz kısıtlı ise illa gelin ayakkabısı alacaksınız diye bir şey yok: beyaz olan her şeyi giyebilirsiniz. Hatta daha rahat etmek için spor ayakkabı giyenler bile var.

Damat Traşı

50 tl ( Ortalama )

Tıraş deyip geçmeyin. Damat girince cümleye maalesef bu fiyat da katlanıyor. Ve ister kuaförünüz olsun ister berberiniz sizden en az 3 kat fazla ücret talep ediyor. Ancak 50 ‘tl’te bu traş işini çok rahat halledebilirsiniz.

Gelin Saçı ve Makyajı

400 tl (Ortalama)

Gelin saçı ve makyajı: Hiç lafı uzatmaya gerek yok berber böyle yapıyorsa düşünün kuaförler neler yapmaz J En az 300 TL gözden çıkarmalısınız. Sadece gelin için söylenen fiyattır bilginize. Diğer yakınlar da yaptıracak ve bunun için de anlaşacaksanız fiyatlar bir anda + 50 ( kişi başına ) eklenebilir.

ayakkabi6-1
Modern_GelinSaciModelleri1

Düğün Mekanı

700 kişi için (ortalama 15.000 tl)

Kır düğünü, havuz başı düğünü, salon düğünü seçeneklerin her biri yine bulunduğu semt ve konseptine uygun olarak fiyat değişikliği gösteriyor.

Kır düğünü fiyatları 6 ay önceden rezerver ettiğiniz taktirde 200 kişi için  en az 12.000 tl

Salon düğününde ise 200 kişi için bu rakam en az 4.000 tl’dir.

700 kişillik yemekli bir salon’da düğün maliyeti ise hafta içi en az 7.000 tl hafta sonu ise en az 9.000 tl’dir.

kir-dugunu

Düğün Yemeği

Düğün yemeği en az 3 çeşit olmakla beraber pasta hariç bir de tatlı gerektirir. 400 kişilik bir düğün yemeği ise en az 6000 TL değerindedir. ( catering şirketlerinin verdiği fiyat ) Düğün mekanı ile anlaşılırsa toplamda daha ucuza getirilebilir.

Davetiye

Çok değişken 1000 kişi için (150 ile 1000 tl arasında )

Davetiyelerde çok sempatik ve ekonomik modelleri seçip bütçenizi zorlamadan eksiksiz bir hazırlık yapabilirsiniz. Ve hatta birleşenleri alıp kendiniz bir yapabilir böylelikle el işçiliği ücretinden de kar etmiş olursunuz. Ama tabi bunun için zaman ayırmalısınız. Basılı bir davetiye için 200 adet düşünüldüğünde fiyat 200 TL ile başlayıp modele göre katlanmaktadır.  1000 adet davetiye  250 tl’den başlar 800 tl’ye kadar fiyatlar alabilmek mümkündür. Ancak davetiyeler için matbacılar ile konuşmanızı tavsiye ederim. Çok daha ucuza yaptırabilirsiniz.

dugun-davetiyeleri-001

Alkollü İçecekler

Düğün içecekleri: Alkollü düğünlerin her zaman için çok daha maliyetli olduğu bilinmekte. Bu yüzden alkollü içeceklerin ikram edileceği bir düğünde içecek maliyeti en az 5000 TL’dir.

Düğün Pastası

Düğün pastası: Sade bir düğün pastası 200 TL ile başlayıp model, kat ve tat farklılıkları ile artmaktadır. Ancak unutulmaması gereken şu: Düğün pastası genellikle düğün mekanı konseptinin içinde yer alır.

düğün pastası

Düğün Arabası

Arabanız yoksa veya farklı bir düğün arabanız olsun istiyorsanız kullanacağınız araba modeline göre 1 günlük düğün arabası kiralama maliyeti 800-900 TL arasında değişmektedir.

Gelin arabası süslemesi

Çiçeksiz gelin arabası süslemesi en az 150 tl’dir. Çiçekli gelin arabası süslemesi ise 250 tl’den başlamaktadır.

Düğün sonrasında eğlence: Yine damat tarafından karşılanan bu masraf gittiğiniz yere göre değişir ancak en az 1.000 tl masrafı vardır.

Pasta keserken, düğündeki müzisyenlere vs vereceğiniz ufak paraları da hesaba katarsak en az 100-200 tl ‘de buradan masrafınız olur.

Kızı Düğün Evinden Alırken

Yine damatın masraflarından biri de buradaki geleneklerdir. Kapı açma parası 100-200 tl , gelinlik duvak açılırken gelinin kardeşine 100 tl , Gelinin annesine süt parası 200 tl vermek adettendir.

Bahşişler

Ayrıca gelin konvoyunda zarflara koyacağınız 5 tl’ler içinde en az 100 tl hazırlamanız gerekebilir. En Az Cebiniz’de 200 tl bozukluk bulunsun.

Sıfırdan Ev düzmenin maliyetini aşağıdaki görseli tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Zara hediye çeki
Yazar Hakkında
Toplam 1746 yazı
Sule
Sule
Merhaba !! Ben bakımlıkadın.net'in moda editörü ve medya sorumlusu Şule BAŞER. Bana sormak istediğiniz soruları lütfen konularıma yorum yaparak sorunuz. sule@bakimlikadin.net
Şunlar da ilginizi çekebilir
En Güzel Sevgililer Günü Hediyeleri
Sevgililer Gününe Özel Orijinal Hediye Fikirleri
Evlilikler Neden Biter: Kendini ve Eşini Tanımak Neden Önemli?
Düğün öncesi cilt bakımı

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara