Sevgililer günü Hakknıda Her şey

A’dan Z’ye 2019 Düğün Masrafları

Evlilik başlı başına bir süreç ve bu sürece başladığınızda bir kaç aşamayı öncelikle atlamak zorundasınız. Kız isteme ve Nişan süreci bu aşamaların ilki ve geleneklerimize göre bunlarda tamamen ayrı masraf kalemleri. Biz düğün masraflarından önce bu aşamaları ayrıntıları ile listelediğimiz konular hazırladık. Eğer düğün aşamasına gelmediyseniz bu aşamadan önce hesaplamanız gereken masrafların tamamını aşağıda yer alan konularda bulabilirsiniz.

A’dan Z’ye Nişan Masrafları 2019

2019 Düğün öncesi Ev Düzmek Maliyet Listesi

2019 Düğün masrafları listesi

Bu konuda sadece düğün’de yapacağınız masrafların maliyet listesi sıralanmıştır. Bu maliyetlerin altına yada üstüne çıkabilirsiniz. Toplamda 2019 fiyatları ile en az harcayacağınız para miktarı: 21.000 tl

 

 • Gelinlik : Gelinliğin kiralanmadığı düşünüldüğünde en düşük fiyatlı gelinlik 2000 TL’den başlıyor ve tahmin edemeyeceğiniz şekilde de artıyor. İkinci el gelinlik almak isterseniz 300 tl ile 600 tl arasında madacruz gibi sitelerden satın alabilirsiniz. Ancak zorlu bir süreç, ayrıca beden ölçüsü sorunu var. 

Ortalama gelinlik fiyatları ise hoşunuza gidecek bir gelinlik için en az 3.500 tl’den başlamakta ve özel dikim yaptırdığınızda bu rakam çok rahat 4.000-6.000 tl arasında olmakta.

gelinlik_1349

 • Damatlık : Genellikle damatlıkları kadın tarafı alır, eğer kış aylarında damatlık satın alırsanız çok daha uygun fiyata bulabilirsiniz. Ancak Benim tavsiyem nişan öncesinde ( sonradan damatlık olabilecek ) erkek takım elbise seçmeniz yönünde olacaktır. Böylece nişandan sonra bu takım elbiseyi aldığını yere götürüp damatlık olarak tekrar terci tarafından özel olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz) Tüm bunları ücretsiz yapan firmalar var. Abdullah kiğılı  tüm bunları yapıyor. böylece 1.500 tl’ye hem nişanda hem de düğünde giyebileceği bir damatlığı ayarlayabilmeniz mümkün.

2013-damatlik-modelleri-13

 • Ayakkabılar: Özellikle düğün ayakkabısı alacaksanız başına gelen düğün ibaresi ayakkabıyı olduğundan en az 2 kat daha fazla almanıza sebep oluyor.
 • Mümkünse bunu bildirmeden alışveriş yapmalısınız ki üstünüze gelinmesin. Yine ayakkabılar için de en az 200 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

22106 ayakkabi6-1

 • Damat traşı: tıraş deyip geçmeyin. Damat girince cümleye maalesef bu fiyat da katlanıyor. Ve ister kuaförünüz olsun ister berberiniz sizden en az 3 kat fazla ücret talep ediyor.
 • Gelin saçı ve makyajı: Hiç lafı uzatmaya gerek yok berber böyle yapıyorsa düşünün kuaförler neler yapmaz J En az 300 TL gözden çıkarmalısınız.

Modern_GelinSaciModelleri1

 • Düğün mekanı: Kır düğünü, havuz başı düğünü, salon düğünü seçeneklerin her biri yine bulunduğu semt ve konseptine uygun olarak fiyat değişikliği gösteriyor.
 • Kır düğünü fiyatları 6 ay önceden rezerver ettiğiniz taktirde 200 kişi için  en az 12.000 tl
 • Salon düğününde ise 2000 kişi için bu rakam en az 4.000 tl’dir.
 • 700 kişillik yemekli bir salon’da düğün maliyeti ise hafta içi en az 7.000 tl hafta sonu ise en az 9.000 tl’dir.

kir-dugunu

 • Düğün yemeği: Düğün yemeği en az 3 çeşit olmakla beraber pasta hariç bir de tatlı gerektirir. 400 kişilik bir düğün yemeği ise en az 6000 TL değerindedir. ( catering şirketlerinin verdiği fiyat )

backyard-wedding-food-Lin-Jersa

 • Davetiye: Davetiyelerde çok sempatik ve ekonomik modelleri seçip bütçenizi zorlamadan eksiksiz bir hazırlık yapabilirsiniz. Ve hatta birleşenleri alıp kendiniz bir yapabilir böylelikle el işçiliği ücretinden de kar etmiş olursunuz. Ama tabi bunun için zaman ayırmalısınız. Basılı bir davetiye için 200 adet düşünüldüğünde fiyat 200 TL ile başlayıp modele göre katlanmaktadır.  1000 adet davetiye  250 tl’den başlar 800 tl’ye kadar fiyatlar alabilmek mümkündür. Ancak davetiyeler için matbacılar ile konuşmanızı tavsiye ederim. Çok daha ucuza yaptırabilirsiniz.

dugun-davetiyeleri-001

 • Düğün içecekleri: Alkollü düğünlerin her zaman için çok daha maliyetli olduğu bilinmekte. Bu yüzden alkollü içeceklerin ikram edileceği bir düğünde içecek maliyeti en az 5000 TL’dir.

Jack_Daniels_Lynchburg_Lemonade_1

 • Düğün pastası: Sade bir düğün pastası 200 TL ile başlayıp model, kat ve tat farklılıkları ile artmaktadır.

düğün pastası

 • Düğün arabası : Arabanız yoksa veya farklı bir düğün arabanız olsun istiyorsanız kullanacağınız araba modeline göre 1 günlük düğün arabası kiralama maliyeti 800-900 TL arasında değişmektedir.

gelin-arabası_62048

Gelin arabası süslemesi: Çiçeksiz gelin arabası süslemesi en az 150 tl’dir. Çiçekli gelin arabası süslemesi ise 250 tl’den başlamaktadır.

Düğün sonrasında eğlence: Yine damat tarafından karşılanan bu masraf gittiğiniz yere göre değişir ancak en az 1.000 tl masrafı vardır.

Pasta keserken, düğündeki müzisyenlere vs vereceğiniz ufak paraları da hesaba katarsak en az 100-200 tl ‘de buradan masrafınız olur.

Kızı Düğün Evinden Alırken

Yine damatın masraflarından biri de buradaki geleneklerdir. Kapı açma parası 100-200 tl , gelinlik duvak açılırken gelinin kardeşine 100 tl , Gelinin annesine süt parası 200 tl vermek adettendir.

Ayrıca gelin konvoyunda zarflara koyacağınız 5 tl’ler içinde en az 100 tl hazırlamanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir