Tüm Saç Renkleri

Bacak Çatlakları Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Sevdiklerinizle Paylaşın

Bacak bölgelerinde oluşan çatlaklar kadın veya erkek hemen herkesin canını sıkan bir durumdur. Bacak çatlağı derken aslında Selülit dediğimi daha çok bacaklarımızın üst bölgesinde, popo hizasında ve iç kısımlarda yer alan çatlaklarından bahsetmekteyiz. Çatlakların sağlık üzerinde çok ciddi bir olumsuz etkisi olmamasına rağmen, görünüş olarak kişileri üzen, rahatsız eden bir durumdur. Bacaklardaki çatlakların oluşumunu engellemek çatlak oluşumdan sonra gidermekten daha kolaydır.

Bacak Çatlakları Neden Olur?

Konuda Yer Alan Başlıklar

Bacaklardaki çatlakların oluşmasında en çok hızlı kilo alıp vermek neden olur. Hamile bayanlarda veya ergen yaşlardaki çocuklarda kilo alıp verimine bağlı olarak daha sık görülmektedir. Çatlak oluşumunun bir diğer önemli nedeni ise, kasların, bazı kas yapıcı ürünlerin kullanılmasından sonra çok çabuk, hızla büyümesi ile esnekliği yeterli olmayan derilerin yırtılmasıdır ve özellikle gençlerin boylarının uzadığı, gelişmelerinin sürdüğü dönemlerde bazı bölgelerde enine oluşan çatlaklar görülmektedir.

Tüm bunlar bacaklarda çatlak oluşumuna neden olsa da, altta yatan asıl sebep cildin yeterince nemli olmamasıdır. Gerekli neme sahip olmayan ciltlerdeki kuruluk, esnekliğin yitirilmesine ve kas/yağ oranının normalin altına düşmesiyle birlikte cilt üzerinde zorlamalara ve yırtıklara neden olduğundan çatlakların oluşumu daha çok hız kazanır.

Nasıl Önlenir?

Bacak çatlaklarının oluşumunu engellemek için öncelikle günlük sıvı alımı miktarına dikkat etmek gerekiyor. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak için bol su içmek ve düzenli şekilde egzersiz yapmak önemli. Cildin elastik olması, esnekliğini geri kazanması yeni çatlak oluşumlarını engelleyecektir. Sıvı alımına ek olarak doğal yağlarla cilde düzenli masaj yapmak da cildin elastikiyetini kazanmasına yardımcı olarak çatlak oluşumunun önüne geçecektir.

admin

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.
Mezuniyet Balo Abiye Gece Elbiseleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir