implant
Tüm Saç Renkleri

2018 Moda Ayakkabı Markaları ve Sektöre Genel bir bakış

2018 yılında türk lirasının değer kaybetmesi ve özellikle doların önlenemez yükselişi, Türk ekonomisinde önemli değişmelere neden olmaya devam etmekte. Doların yükselmesi ile özellikle ithal girdilerdeki fiyat artışları ve buna bağlı olarak enflasyonun tetiklenmesi ile satın alınan ürün ve hizmet fiyatlarında en az %20 oranında bir artış görülmeye başladı.

Moda-Giyim-Tekstil Sektörü 2018 Ekonomik Daralmasından ilk Etkilenen Sektör Oldu

Özellikle Türkiye’nin en önemli ayakkabı üreticilerinden olan üç büyük firmanın iflas ertelemesi (konkordato ilan etmesi) sektörün ne kadar kırılgan olduğunu gösteren önemli faktörlerden birisi oldu. Hotiç ve Yeşil kundura, Beta ayakkabı, Sabo ayakkabı firmaları İflas Erteleme ilanında bulundular. Bu üç marka’da oldukça tanınan ve başarılı olarak bilinen ayakkabı firmaları olduğunu düşünürsek durumun ciddiyeti sanırım daha açık bir şekilde netleşir.

Rakamlar ile Türkiye’de ayakkabı Sektörü

Türkiye’de 2 milyon kişiye istihdam sağlayan ayakkabı sektörü Avrupa’da birinci, dünyada ise 5. sırada yer almakta. Sektör günde 500 bin çift ayakkabı üretim kapasitesine sahip.
Avrupa’da satışı yapılan ünlü ayakkabı markalarının üretiminin pek çoğu yine Türkiye’de bulunan fason Türk ayakkabı üreticileri tarafından gerçekleşmekte.

implant

Peki Ayakkabı Firmaları Neden İflas erteleme (Konkordata) kararı alıyor?

Aslında konkordata  bir iflas erteleme kararı olasa’da bu şirketin battığı anlamına gelmiyor aksine maddi borç yükümlülüklerini yerine getirmek için bir toparlanma süreci sağlanıyor. Bu nedenle aslında avantajlı bir süreç.

Avantajlarına bakalım;

  • İflastan kurtulmak için 29 aylık bir süreç kazanılıyor ( 2.5 yıl gibi bir süre )
  • Şirketler bu süre içinde haciz ve iflas tehlikesi yaşamıyor.
  • Döviz borçları, türk lirasına çevriliyor.

 

 

E-ticaret sitelerinde’de durum pek parlak değil

Bildiğiniz gibi sektörün ilklerinden olan ve moda e-ticaret siteleri arasında güçlü bir konumda bulunan markafoni’de kapanma kararı almıştı ( Ancak 2017 yılında kapandıktan kısa bir süre sonra Armondi Tekstil’in sahibi Cafer Mahiroğlu’nun markayı devir aldığını hatırlatmak isteriz). Markafoni’den önce ise yine ismini sıkça duyduğumuz 50’den fazla e-Ticaret girişiminin daha kapanmış olduğunu da hatırlatmak gerekir, ayakkabı sektöründe ise
Türkiye’nin ayakkabı üzerine ilk e-ticaret sitesi olan pabbuc.com ‘da yine ortakların uyum sağlayamaması nedeni ile kapanmıştı.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz iletisim@bakimlikadin.net  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et